Добродошли у Невесиње
Са површином од скоро 900 квадратних километара, Невесиње је трећа општина по просторној величини у Републици Српској. Налази на југоистоку Републике Српске, у источној Херцеговини.
Невесиње – историјско мјесто, бурне и богате историје, по предању је добило име по латинским ријечима neue signe – снијежна пустиња.
Посебна клима у којој се сусрећу и мијешају континентална и медитеранска клима стварајући љети угодну атмосферу, а зими јединствен доживљај сњежне идиле и просјечне надморскависина од 860 m дају невесињу епитет ваздушне бање.
Највећи херцеговачки пјесник Алекса Шантић имао свој љетњиковац у селу Бојишта, 2.5 km сјеверно од града, гдје је написао многе своје пјесме као “О, класје моје” и “Остајте овђе”.
Такође, постоји историјски документизкога се види да је својевремено, аустријска војна команда своје исцрпљене официре и војнике слала у касарну у Невесиње на одмор, рехабилитацију и поправљање крвне слике.
Подручје општине је изразито рурално. Главне привредне гране су ратарство и сточарство, гдје се још на сасвим природан и традиционалан начин производи здрава органска храна. То је уз нетакнуту и незагађену природу, прелијепе пејзаже, богату флору и фауну, један од предуслова за развој туризма (еко, сеоског, зимског, ловног, риболовног, спорстко-рекреативног).
.
Култура
Невесиње је општина са највећим бројем стећака у бившој Југославији, а самим тим и у свијету. До сада је евидентирано око 3000 примјерака, или један стећак на пет становника. Највећа некропола стећака налази се у селу Мијатовци на локалитету Калуфи. Ту је некропола са 452 стећка. Од тога броја 305 су плоче, 144 сандуци и 3 сљемењака, а 44 примјерка су украшена.
Сахат-кула представља најзначајнији споменик из периода турске владавине. . То је грађевина по којој се препознаје и старо и ново Невесиње. Саграђена је у самом центру старе чаршије. Тачан датум изградње се не зна, али је саграђена прије 1665. године, тако да је ово једна од најстаријих грађевина овог типа у БиХ.
Овчији брод, на ријеци Заломки, налази се у селу Братач, 13 километара источно од Невесиња. Мост у садашњем облику је изграђен за вријеме турске владавине али је врло вјероватно да је на овом мјесту постојао мост за вријеме римске империје јер добро очувани римски пут води директно ка њему. Овај значајни културно-историјски драгуљ је проглашен националним спомеником и налази се под заштитом.
Природа
Подручје општине Невесиње припада области високог херцеговачког краса, гдје су видљиви сви трагови крашких процеса, са карактеристичним феноменима шкрапа, вртача, пећина, понорница и других геоморфолошких облика, са посебним освртом на велико невесињско крашко поље. Од природних љепота посебну заштиту и пажњу заокупљају регионални паркови ( природни паркови ) у предјелу планина Вележ, Бјелашнице и Црвња, понорница Заломка, језеро ‘’Алаговац’’ , планинска висораван Морине, излетишта : Гребак и Буковик и неистражене пећине у селу Балабани и Башини.
Природне љепоте наше општине могу се искористити у сврху спортско-рекреационог, ловног и риболовног туризма, те алпинизма и планинарења.
Алаговац је вjештачко језеро које се налази на око четири километра сјеверно од Невесиња, у подножју планине Вележ. Језеро је богато рибом, посебно шараном.
Авантура
НОА Морине пружа свим љубитељима природе прилику да обиђу природне чари Херцеговине на један јединствени и посебан начин. Са Quad моторима, Крос-моторима и са Off road теренцима. Са НОА Морине можете да упознате и да доживите природну љепоту Херцеговине на заиста јединствен начин, као пустоловину.
Гастро
Када је ријеч о гастрономским специјалитетима, оно што је Невесиње издваја од осталих у Херецговини јесу невесињски кромпир и сир из мијеха.
Према подацима из Дубровачких архива, оваква врста сира датира још из XIV вијека. Оваква врста спремања сира је карактеристична за цијело динарско подручје, али је то посебно изражено у Невесињу, када сточари у периоду љета одлазе у планине у Катуне, а сир из мијеха настаје као један вид конзервисања млијечних производа у вријеме боравка на планини и у катунима.
Чувен по квалитету, “Невесињски кромпир” постао је први брендирани производ у Републици Српској. Ознака заштите географског поријекла не само да осигурава велике добробити, бољу позицију на тржишту и већу цијену, већ потврђује вишедецинијску традицију узгоја, квалитет и својства производа специфична за локалитет Невесиња.
Туристичка организација Невесиње
Калуфи стећци
Unesco баштина – Највећа некропола стећака налази се у селу Мијатовци на локалитету Калуфи. Ту је некропола са 462 стећка. Од тога броја 295 су плоче, 150 сандуци и 3 сљемењака, а 44 примјерка су украшена. Простире се на површини од око 18000 м². Стећци су клесани од кречњака високог квалитета, већином правилно обликовани. Основнао рјентација споменика је запад-исток. Ова не кропола се по карактеристикама уклапа у остале некрополе на подручју општине.
Висораван Морине
Морине су висораван у Источној Херцеговини. Морине данас популарно називају „Европски Тибет“. Ова висораван је надалеко позната, осим по својим непрегледним пашњацима и по чувеном“ Сватовском гробљу“. Према легенди, у 18в. ту су изгинули сватови чувене беговске породице Лакишића из Мостара, па отуда то“ Сватовско гробље“ на Моринама. Надгробни споменици, који се и данас налазе разбацани са обје стране пута, подсјећају на овај тужни догађај.
Offroad туре са Џип-ом, Quad-om, Bugg-om и Kross-motorom у недотакнуту природу Херцеговине. Са НОА Морине можете да доживите професионалне и индивидуалне авантуре. Са породицом или за offroad заљубљене као за љубитеље природе и културног и вјерског туризма и то на поесебан начин.
Мост Овчји брод
Најстарији мост преко ријеке Заломке свакако је Овчији брод. Налази се у селу Братач, 13 километара источно од Невесиња. Мост у садашњем облику је изграђен за вријеме турске владавине али је врло вјероватно да је на овом мјесту постојао мост за вријеме римске империје јер добро очувани римски пут води директно ка њему. Иако се по легенди градња моста приписује удовици бега Љубовића (17. вијек), на основу археолошких података мост је настао највјероватније почетком 18.вијека, тачније за вријеме владавине султана Махмуда II (1730-1754). Изграђен је у потпуности од камена и има три лука. Дужина моста је 35 метара а ширина 3 метра. Дуг временски период то је био једини мост на ријеци Заломци. Име су му дали чобани, који су преко њега водили стада оваца на испашу у планине. Овај значајни културно-историјски драгуљ је проглашен националним спомеником БиХ и налази се под заштитом државе.
Језеро Алаговац
Алаговац је вјештачко језеро. Смјештено је испод планине Вележ. Настало је изградњом бране 1968.год. која регулише отицање вода у понор Ждријело.Ово је највеће језеро у Невесињској долини. Површина језера је око 40 хектара. Изузетно је богатство рибљег фонда, посебно шарана, амура, смуђа, тостолобика и сома. Локално становништво, као посјетитељи и туристи, зависно од сезоне, могу уживати у камповању, пливању, веслању и риболову.
Пећина Новакуша
То је споменик природе, пећина хајдука Старине Новака – „Новакуша“. Упркос својој монументалности, несвакидашњем изгледу, и удаљености од свега 50-ак метара од главног регионалног пута Невесиње-Мостар, пећина није довољно истражена. Ни спелеолошки, а ни туристички. Оно по чему је посебна, јесте да се налази у дну каменог амфитеатра са вертикалним зидовима висине на неким мјестима до 100 метара. Сам отвор је такоће импозантне величине, широк 70 и висок 20 метара. После отвора посјетиоца дочекује огромна дворана, много шира и виша од самог улаза. Из дворане се на много мјеста пружају вертикални и хоризонтални ходници, а један од њих води до једне мање дворане, за коју легенда каже да је соба Старине Новака. У њој постоји и камени кревет, који је по причи, користио хајдук за одмор. Пећина нуди шармантну разноликост крашких обиљежја, а њена аутентичност лежи у њеној истинској дивљој љепоти која оставља трајне утиске и чини посјету незаборавном.
Сахат кула
Сахат-кула представља најзначајнији споменик из периода турске владавине. . То је грађевина по којој се препознаје и старо и ново Невесиње. Саграђена је у самом центру старе чаршије. Тачан датум изградње се не зна, али је саграђена прије 1665. године, тако да је ово једна од најстаријих грађевина овог типа у БиХ.
Планина Вележ
Планина Вележ са врхом Ботин 1969 м/нв је највећа планина на простору општине Невесиње. Сјевероисточна страна планине је атрактивна, због окомитих греда висине 300 до 400 метара, трагова глацијације, бујне вегетације, глацијалног језера, и великог броја подземних крашких облика (пећине и јаме). Ова планина је и веома богато ловиште, са свим врстама високе дивљачи овога поднебља (медвјед, вук, лисица, срндаћ, дивља свиња и веома ријетка дивокоза).