GO UP
Image Alt

Шамац

Добродошли у Шамац

Општина Шамац налази се у сјевероисточном дијелу Републике Српске и захвата централни дио Посавине. Због изузетно повољног положаја који има, заузима изузетно важан стратешко – географски положај у овом дијелу југоисточне Европе.

Удаљен је око 10 км магистралним путем од аутопута Београд – Загреб.Повољан географски положај пружа могућност развоја транзитног туризма. На ријеци Сави изграђен је робно-транспортни центар „Лука“ са пристаништем, са чвориштима копнено – ријечних видова транспорта.

Град Шамац представлја значајну тачку и жељезничког саобраћаја јер кроз њега пролази пруга Плоче – Сарајево – Шамац и даље преко граничног прелаза до Винковаца (у Републици Хрватској), а затим даље према Западној Европи.

Култура

Зграда позната као „Стари сат“ је саграђена 1928.године, а саградио ју је Тошо Ставрић, који је био оснивач најбогатије породице у Босанском Шамцу и околини.

Они су били нека врста симбола и заштитног знака Шамца, а сам Тошо је од свих Шамчана највише зграда изградио. Године 1928. он је срушио старе дућане и направио један велики у ћошку у самом срцу чаршије. У приземљу је била трговина а на спрату велики стан. На врху те куће је поставио велики часовник 1929. године, који је откуцавао часове. По њему се чаршија равнала о затварању и отварању радњи.

Сат је ноћу освјетљен а његови откуцаји се чују у широј околини,  чак и у Славонском Шамцу.

Након смрти зграду је Тошо завјештао цркви и она данас припада Епархији Зворничко-тузланској.

Епархија је 2021. године приземље зграде у којој је велики пословни простор, дала на кориштење ЈУ Центар за културу Шамац и тамо је данас галерија у којој се одржавају разне изложбе, бесједе, предавања и књижевне промоције.

Природа

Највеће природно богатство општине Шамац свакако је Мочварно-барски комплекс Тишинa. Заштићени мочварно-барски комплекс, којег чине Велика и Мала Тишина, важно је  станиште и мјесто за одмор за птице селице на путу из сјеверне и средње Европе. Она је станиште многим угроженим врстама птица (око 130 врста), водених билјака (175 врста), риба (20 врста).

Обале ријека Саве и Босне су увијек били мјесто гдје Шамчани воле да проводе вреле љетне дане. Једна од омиљених локација је кеј који се налази скоро у самом центру града.

Кеј је на свом значају посебно добио у оквиру манифестације „Шамачко љето“ гдје се кроз разне догађаје у периоду од јуна до септембра оживљава тај дио града и презентује природно и културно богатство . Организују се концерти, такмичења у пецању, регате, фишијаде и сл. манифестације које су врло добро посјећене.

Авантура

На самом ушћу ријеке Босне у ријеку Саву Општина Шамац је идеална локација за пловни туризам и спортове на води, одмор и рекреацију.

Вјештачка језера „Јекића ровањи“, „Марковића ровањи“ и друга обилују рибљим фондом (сом, смуђ, шаран, деверика, мрена, бабушка) који привлачи љубитеље и такмичаре у спортском риболову.

Шамачки крај је посебно атрактиван за лов на разноврсну дивљач и међународна ловачка такмичења. Ловишта обилују пернатом дивљачи (дивљи голуб, фазан, дивља патка, препелица), ситном дивљачи (зец) и високом дивљачи (дивља свиња, срндаћ).

Гастро

Туристички ресурси Општине Шамац су ријеке, језера и барске површине, богатство ловног подручја, уређена сеоска газдинства и локални гастрономски специјалитети из природног узгоја.

Љепоте крајолика, обиље дивљачи и рибљег фонда те питорескна околина са старим храстовим шумама свакако су атрактивне туристичке дестинације многих ловаца, риболоваца и других путника са могућностима за развој сеоског туризма.

Самим тим је и Шамачка трпеза разнолика и богата домаћим јелима и рибљим специјалитетима.

Заштићено подручје  „Бара Тишина“

Бара Тишина је мочварно подручје које је одлуком Владе Републике Српске од 26. септембра 2019. године проглашено заштићеним стаништем 4. категорије.

Овај комплекс представља једну од данас малобројних континенталних природних бара и мочвара у плавном подручју ријеке Саве која је значајан фактор хидролошке стабилности и заштите од поплава, али и важно станиште за бројне врсте биљног и животињског свијета, од којих се многе налазе у додацима ЕУ Директиве о стаништима и Директиве о птицама..

Мочвара Тишина станиште је бројних важних рибљих врста, те око 150 врста птица, а једно је и од најзначајнијих мјеста за исхрану и одмор птица на миграцији из средње и сјеверне Европе.

Основне вриједности барско-мочварног комплекса „Тишина“ су мочваре и баре Мала тишина, Велика тишина, бара Одмут и повремени водоток Жандрак.

Бара Тишина је једна од локација које су биле предмет истраживања научника још за вријеме Аустроугарске. Истраживали су је и познати њемачки ботаничар Ото Сентнер, хидробиолог Ђорђе Протић, те ботаничарка Жељка Бјелчић.

Сви њихови резултати говоре да је ријеч о вриједном и науци занимљивом подручју.

То је посљедња очувана мочвара уз Саву у Српској и БиХ.

.