Добродошли у Сребреницу
Општина Сребреница је смјештена у сјеверо-источном дијелу Републике Српске, унутар великог завоја средњег тока ријеке Дрине, гдје природна богатства и љепоте чине највећи дио сребреничке туристичке понуде. Судећи према римској географској карти из тог доба шири простор око Сребренице се називао Аргентарија-сребренишће, из чега је уствари и настало име данашњег града Сребреница. Због пријатног, шумовитог амбијента црногоричне и бјелогоричне шуме која се непосредно спушта до самих градских улица и паркова, изворишта многобројних љековитих вода, повољне руже вјетрова, Сребреница већ одавно носи епитет еколошки чисте средине и ваздушне бање.
Неприкосновени пејзажи, дивље животиње, панчићева оморика и други ријетки примјери из биљног и животињског свијета могу се забиљежити и оком камере током пловидбе језером Перућац, између Бајине Баште и Вишеграда, у дужини од 40 км. Ријека Дрина позната је као колијевка сплаварења, а околни брдско-планински дио Сребренице као предио са бројним видиковцима и међу најатрактивнијим ловиштима Републике Српске.
Култура
Сребреница има изузетно богато културно-историјско наслијеђе, настало, прије свега, у бурним историјским догађајима. О овоме свједоче остаци материјалне културе кроз све периоде љуске прошлости на простору данашње Сребренице као што су: бројни споменици и артефакти с археолошких налазишта, средњовјековни градови и утврде, вјерски објекти, некрополе стећака и др.
Римљани су првобитно узводно од Скелана надомак Дрине, изградили „М(алвесиатиум)муни(ципиум)Фл(авиум)“, то јест¸¸Флавијевски град Малвесиатиум“ назван тако по династији царева у чије вријеме је стекао муниципалитет.
На простору општине Сребреница налази се око 50 локалитета са укупно 950-1000 стећака. Најзначајније некрополе стећака су: Поточари, Пећишта, Гостиљ, Бостаховине, Староглавице, Сућеска, Клиса, Сребреница, Скендеровићи, Кутузеро, Подравање, Палеж, Лубнице, Карачићи, Урисићи, Љесковик, Клотјевац, Ђурђевац, Пољак, Трубари, Згуња и др.
На простору Сребренице постоји пет средњовјековних градова и утврђења: Сребрник, Клотјевац, Ђурђевац, Кличевац и Шубин.
Природа
Национални парк „Дрина“ посједује изузетне природне вриједности. Основне вриједности су станишта ендемичних и реликтних биљних врста, прије свега Панчићеве оморике те клисурасто- кањонска долина ријеке Дрине и њених притока. Ово подручје чини јединствени комплекс, односно дио динарске Старовлашко-рашке висије.
Клисурасто-кањонска долина ријеке Дрине на појединим мјестима има одлике кањона са стрмим, вертикалним странама. Најмаркантнија је на ушћу Црног потока гдје максимална дубина кањона износи 976 метара. Дрина се у обухвату заштићеног подручја одликује специфичним лактастим скретањем у близин ушћа Црног потока. Дотадашњи правац сјевера мијења за више од 90 степени и даље тече правцем од сјеверозапада ка југоистоку. По својим димензијама и специфичном правцу пружања клисурасто-кањонска долина Дрине је јединствена и као таква једна од најзначајнијих ријечних долина у Републици Српској, али и у цијелом појасу Динарида. Веома значајна и маркантна је клисурасто-кањонска долина Црног потока чије извориште се налази на преко 1100 метара надморске висине и након само 6 километара тока до ушћа у Дрину савлађује пад од преко 800 метара.
Језеро Перућац, настало је преграђивањем тока Дрине, за потребе хидроелектране „Бајина Башта“. Акумулација је дугачка 54 км и простире се кроз кањон до Вишеграда. Језеро се налази у природном завоју кањона ријеке Дрине и обавија планину Тару, мијењајући смјер тока од сјевера према југоистоку.
.
Авантура
Планински бициклизам све више добија на значају и популарности. Уколико желите да обиђете национални парк ,,Дрина“ на другачији начин,а притом имате средње до високу физичку спремност, бициклизам је дефинитивно опција за Вас. Осим асфалтних путева помоћу којих је национални парк повезан са околним селима и општиницама, за праве љубитеље планинског бициклизма на располагању су макадамски путеви и многи брдски и планински путеви и стазице. Уживање ће бити загарантовано.
Љубитељима планинарења се даје могућност освајања и већих планина у окружењу као што су Јавор (1 537 мнв) и Деветак (1 424 мнв) које се налазе сјеверозападно од националног парка ,,Дрина“, као и Звијезда (1 675мнв) и Тара (1 544мнв) које су смјештене у југоисточном наставку области Стари Влах. Боравак и ноћење у националном парку, попут камповања може да продужи боравак у природи и само уживање у њој. Приликом камповања потребно је пронаћи суво мјесто, заштићено од вјетра, да има дрвећа и да је у близини пијаћа вода. Проналазак оваквог мјеста у националном парку не представља проблем
Језеро Перућац обилује разним врстама рибе и погодно је за спортски риболов, сплаварење, роњење и пливање, камповање, вожње бродом до Вишеграда, кајакинг, једрење на дасци. На језеру се налази уређени дио плаже за посјетиоце а једна од највећих туристичких активности јесте „Панчићева регата“.
Недалеко од Сребренице на надморској висини од 560м налази се најпознатије сребреничко излетиште “Губер“.
Стаза (шеталиште) која води до излетишта пролази кроз нетакнути природни крајолик који је обрастао четинарским и листопадним шумама те даје посебне амбијенталне вриједности. Разлози за посјету овог излетишта су вишеструки, у дужини од 2.5 км нетакнуте природе налази се неколико љековитих извора. Губер бања је најпознатија по својим љековитим водама које због својих јединствених физичких и хемијских особина превазилазе најпознатије љековите минералне изворе Европе и свијета. Извора је много али се посебно издвајају: Црни Губер, Очна вода, Љепотица, Мали Губер, Синусна вода и Кожна вода. Извори су богати калцијумом, магнезијумом, бакром, кобалтом, никлом, манганом и др.
Гастро
Специјалитети за здравље из чисте природе: гљива од редуша до вргања, трњина, глога, шумских јагода и боровница. Ништа није здравије за јачање организма по рецепту у здравом тијелу здрав дух од коприве и сријемоша. И на Бјелим водама је тишина, рај за човјека Ту расте трава Ива за коју у народу кажу да „трава Ива од мртва прави жива”.. Ако пожелите овдашњу посластицу можете добити здраву јагњетину са ражња или испод сача, сир, кајмак и млијеко са планинских пашњака. Погачу или хљеб од домаће пшенице, проју и домаћу пршуту, свјежа риба из Дрине печена на тањирачи.
Национални парк Дрина
Национални парк „Дрина“ посједује изузетне природне вриједности. Основне вриједности су станишта ендемичних и реликтних биљних врста, прије свега Панчићеве оморике те клисурасто- кањонска долина ријеке Дрине и њених притока. Ово подручје чини јединствени комплекс, односно дио динарске Старовлашко-рашке висије.
„Чувари Дрине“ Пет средњовјековних градова и утврђења
Сребрник, Кличевац, Клотјевац, Ђурђевац и Шубин – Богато културно-историјско насљеђе које датира још од римског периода. Доњи град Сребрник датира из 12. стољећа, а археолошка истраживања су показала да је више пута рушен и грађен. Стари град Клотјевац смјештен је на стрмој стијени изнад Дрине, непроступачан осим за авантуристе али изузетно атрактиван, некада је био важно утврђење на ријеци Дрини. Низводно од Клотјевца се налази средњовјековни град Ђурђевац, још једна одбрамбена тврђава.
Језеро Перућац
Језеро је настало преграђивањем ријеке Дрине за потребе изградње хидроелектране направило је одличне предуслове за одржавање бројних дринских регата, кајак и кану вожњи језером. Језеро је често полазна тачка за крстарења ријеком Дрином (линк бродови Гризли, Соња…) али и позната локација свих риболоваца због богатства младице.
Извори бање Губер
Вода бање Губер „црвена ријека“ како је зову мјештани, проглашена је љековитом још давне 1956.године, флаширана вода се продавала у апотекама као љековита. Љековити извори Очне воде, Црног Губера, Љепотице, Синус воде, Малог губера, Кожне воде и неколико других од 48 различитих извора љековите минералне воде се сливају у ријечицу која се из брда слива према граду, купећи успут токове. Љековитост ове воде аустријски хемичари су назвали „ бисером свих извора на Земљи“.
Римски муниципиум
Муниципиум малвесиатиум је био значајан римски административни центар ове регије у II вијеку н.е. Истраживања су започета још крајем XIX вијека, а велика открића на овом локалитету су откривена 2008.године. Откривен је један од најљепших мозаика из римског периода.
Манастир Сасе
Манастир Свете Тројице је манастир Српске православне цркве. Налази се у Сасама, од Братунца удаљен 13 километара, на регионалном путу Братунац-Скелани. Смјештен је у непосредној близини античког локалитета Домавија.
Манастир је саграђен 1242. године и био је метох /имање/ манастира Хиландара. Задужбина је Уроша Немањића, чији је крст дуго чуван у овом манастиру. С обзиром да се манастир налази на подручју које је још у доба Римљана било познато по богатим налазиштима сребра, олова и цинка, сматра се да је подигнут из религиозних потреба православних радника у рудницима овога краја. Турским освајањем Босне запустили су рудници и рударска насеља а са њима и манастир Сасе.