Добродошли у Шипово
На ушћу ријеке Јањ у Пливу, на југу западног дијела Републике Српске, смјештено је питомо градско насеље Шипово. Цијели овај крај обилује природним љепотама које својим богатством одузимају дах. Управо због тога шипово је постало носилац развоја сеоског туризма Републике Српске.
Само градско насеље одликује се линијском физиономијом. У центру града налазе се Дом културе „Никола Кокошар“, Народна библиотека Шипово, споменик народном хероју Сими Шолаји и мјесна црква.
Култура
Смјештај у долини неколико ријека и на важним путним правцима, одредио је да простор ове општине буде интензивно настањен од давних времена. Племена Мезеја оставила су за собом бројне остатке материјалне културе, што се прије свега односи на преко 30 градина из тог времена. Интензиван живот наставио се и доласком Римљана, Словена, Турака… Посебно историјски важан локалитет је Соко Град, средњовијековно утврђење познато као посљедње уточиште босанског краља Стјепана Томашевића. На подручју општине је обиљежено више од 100 археолошких налазишта.
Преко Шипова је ишао и познати Пут соли чији осаци су видљиви и данас, а многобројни споменици-стећци свједоче о богатој култури и значају овог краја кроз историју. Простор шиповачког краја познат је и по средњовијековном манастиру Глоговац.
Природа
Шипово лежи на бисерним, планинским љепотицама, ријекама Пливи и Јању, као и ријечицама Сокочници, Лубовици и Воларици. Окружен је планинама Виторог, Плазеница, Равна Гора, Горица, Лисина и Чардак и подручје је прекривено шумом, на нижим предјелима расту буква и граб, а на вишим планинским подручјима, буја густо дрвеће са стаблима смрче и јеле.
У близини Шипова налази се једна од ријетких европских прашума – Јањ, а природу надопуњују пећине – Соколачка и Ваганска, те језеро Ђол и јединствене Јањске отоке.
Авантура
Авантуристи, истраживачи, љубитељи природе и њеног биљног и животињског свијета доласком на подручје Шипова моћи ће испунити све своје жеље. У понуди су бројне бициклистичке планинарске стазе на којима можете уживати пролазећи кроз јединствене пејзаже. Ово је идеално мјесто за популарно мушичарење али и за љубитеље лова, посебно оног у којем се користи фото апарат.
Предлажемо вам откривање пећина, водопада, видиковаца, кањона, обала ријека и предивних пејзажа који се налазе у селу и ближој околини.
Гастро
Јањски кајмак и сир, шиповски сир плетеница, пастрмка на таландари неке су од делиција које су прави бренд и не само да употпуњују понуду него су многим сладокусцима и разлог посјете овог краја.
Гастрономија шиповског краја у комбинацији са природним богатством, али прије свега са гостопримсктвом овдашњих домаћина даће потпуни угођај савршеног одмора.
Туристичка организација Шипово
Манастир Глоговац
Средњовековни манастир Српске православне цркве посвећен Светом великомученику Георгију. У манастиру се одржава традиоционални Јањски сабор. Налази се у Јању, у кањону речице Глоговац међу брдима планине Горице. Настао је у вријеме владавине краљева Драгутина и Милутина у првој половини 14. вијека. Културна манифестација Јањски сабор се одржава у манастиру Глоговац из времена Краљевине Југославије. Јањски сабор се одржава једном годишње у недељу за црквени празник Свих светих. Ово је највећи вјерски сабор у овом дијелу Републике Српске. Обнављању ове традиционалне манифестације је 1991. године присуствовао Патријарх српски Павле.
Ваганска пећина
Пећина се налази на 19 километара од Шипова, надомак села Ваган на путу за Купрес. Ваганска пећина, која има укупно 420 метара пећинских канала, не спада у дуге спелелолошке објекте, али је по атрактивности и концентрацији пећинског накита једна је од најљепших у БиХ.Чобанска дворана, Лисичији канал, Галерија Симе Шолаје, Јањски канали, Дворана дивова, Понорски канал и Дворана Раде Маријан, су мјеста у пећини која се за сад могу виђети на 120 метара стаза, колико је, за сада, опремљено за обилазак. Пећина је богата масивним пећинским накитом тамне боје, пећинским стубовима, сталагмитима, сталактитима и саливима, који највећим делом испуњавају све дворане и канале пећине. Улаз у у пећину се наплаћује а цијена улазница су симболичне. Улазница за одрасле је пет марака, а деца до 12 година плаћају две марке. Пећина је отворена за посјетиоце од мјесеца априла до октобра.
Извори ријекe Пливе
У предивној нетакнутој природи, која одише свјежином и зеленилом, на надморској висини од 481 метар извиру три врела, која се неколико стотина метара даље сједињују и чине ријеку Пливу. Три уједињена извора граде мирну и питому ријеку Пливу, која својом дужином од 33 километра највећим дијелом протиче кроз Шипово и заједно са ријеком Јањ у Јајцу се улива у Врбас.
Ријека Плива, позната по својој љепоти, богатству флоре и фауне, кристалној бистрини и чистоћи, ниским температурама од осам до десет степени, а посебно по пливској пастрмки, права је атракција за страствене љубитеље риболова и мушичарења.
„Fly fishing“ центар Плива
Природни рај за риболовце. Није могуће споменути ријеку Пливу а да се не помисли на мушичарење или флy фисхинг. Ријека Плива је цијелом својом дужином од 33 km приступачна и пођеднако привлачна, али посебно богата рибом. Ријетко која ријека се може похвалити липљенима дугачким до пола метра или поточним пастрмкама тешким до 6 kg. Бројни љубитељи риболова и мушичарења из разних дијелова свијета током цијеле године долазе и сматрају је природним рајем. Сезона за мушичарења је увијек добра, обожаваоци мушичарења, углавном бирају мај, јер се тада роје велика мајска мушица и камењарка, које су посебно погодне за ову врсту риболова.
Излетиште Ада Сокочница
Ада Сокочница је веома атрактивно и уређено излетиште које је од центра града удаљено свега око три км. Окружено је ријеком Пливом и идеално је мјесто за излетнике, нарочито током љетних мјесеци. Налази се на мјесту одакле почиње најатрактивнија планинарска стаза.
Ријеке Плива , Јањ и Сокочница
Подручје Пливе сачињава јединствени природни и туристички регион,по својим природним љепотама и феноменима је створен за одмор модерног човјека.У западном дијелу општине Шипово,8,5 км од центра града на надморској висини од 481 м извиру три врела која чине ријеку Пливу. У овом прелијепом подручју,рибар ће наћи бистре воде,богате племенитом рибом, а ловац планинска ловишта пуна дивљачи. Љубитеља старина,Плива ће привући остацима старих насеља, а спелеолога још неиспитаним пећинама и врлетним, стјеновитим кањоном својих ријека Јања и Сокочнице. Примамљивост овог подручја чини разноликост у свим облицима. Плива,ријека изузетне бистрине, специфечне боје,као и раскошног богатства,представља мали рај на земљи за спортске риболовце у дисциплини мушичарења.