Добродошли у Бању Луку
Бања Лука је највећи град, административни и универзитетски центар Републике Српске. У Бањој Луци можете доживјети дух различитих култура, које су се преплитале на овом простору и посјетити велики број културно-историјских споменика, као свједока различитих епоха и људског стваралаштва.
Посебно поносно у центру града стоји тврђава Кастел. Ови стари бедеми историјско су језгро и мјесто оснивања Бање Луке.
Шетња рутом од тврђаве Кастел до Народног позоришта, кроз Господску улицу,а поред Банског двора, Зграде градске управе, спомеика Бану Милосављевићу и Палате предсједника, уз обавезно свраћање и одмор у Парку Петра Кочића доживјећете Бању Луку у правом свјетлу културе, традиције и гостопримства.
Немирни и разиграни дух становника описује ријека Врабас, чије брзаке, слапове и букове савладавају кајакаши, дајакаши и рафтери. Ова зелена љепотица и њене обале жила су куцавица Бање Луке. Специјални чамац који се може видјети само на овој ријеци и назван је „дајак“ даје Врбасу посебну привлачност. Дајак је име добио по мотки која служи за гурање чамца по каменитом дну Врбаса.
Бања Лука је и град фестивала којима се показује оно најбоље од музике, филма, позоришта, књижевности…..гастрономије, итд.
Бањалучке приче и легенде су уз феноменалан провод „ноћног живота“ оно што ће ваш боравак у овом граду учинити незаборавим.
Култура
Старе зидине тврђаве Кастел, али и остаци средњовјековних утврђених градова Звечај, Гребен и Бочац , ту су да нам пробуде знатижељу о историји овог града, испричају причу о биткама, трговини, успјесима и падовима, чији је свједок била и сама тврђава.. Ово су мјеста на којем су пронађени најстарији трагови насеља на подручју града. Зидине подигнуте да би браниле животе људи, данас поносни бране културу и традицију.
Културну понуду допуњују и Културни центар Бански двор, Народно и Дјечије позориште Републике Српске, Музеј Републике Српске, Музеј савремене умјетности Републике Српске, галерије, као и многобројна културна дешавања током цијеле године..
Љепотица са Врбаса“ је, као и цијело подручје Балкана, мјесто сусрета западне и источне цивилизације, тако да је Бања Лука град у којем се налазе различите религијске заједнице и њихови храмови. Посебно су значајни Храм Христа Спаситеља, Ферхад-пашина џамија и црква Светог Бонавентуре које се налазе у самом центру града, на веома малој раздаљини.
Природа
Путописци који су посјећивали Бању Луку често су је због њеног зеленила и воде наивали „рајска долина“ Најчешће стабло градског зеленила је дивљи кестен, а ту су још липа, платан, смрча и бројне врсте украсних дрвенастих биљака.
Околина града је, са својим природним богатством, веома атрактивна. Посебно бисмо издвојили кањон ријеке Врбас и плато планине Мањача, удаљене око 12 километара од центра града.
Поред ових атрактивности околину града красе многа излетишта, камп мјеста, кањони, стијене занимљивих облика, прелијепи извори итд.
У граду и његовој ближој околини се налазе три бање (Српске топлице, Слатина и Лакташи) са изворима термоминералне воде, чија су се љековита својства користила још у античком периоду. Уз изворе термоминералне воде у Српским топлицама, везан је један занимљив природни резерват. То је популација вилине власи (Адиантум цапиллус венерис Л.), реликтни живи фосил терцијера, врло риједак у континенталном дијелу Европе.
Авантура
Авантуристички дух ријеке Врбас, али и сви остали природни елементи идеални су за разноврсну понуду авантуристичког турзма. Заступљени су сви видови :
- aвантура на води: рафтинг, кањонинг, вожња кајаком и дајаком;
- aвантура на копну: слободно пењање, брдски бициклизам, пјешачења и вожње квадовима и
- авантура и ваздуху : параглајдинг и тандем скок.
Гастро
Није лако упознати посјетиоца Бањалуке са тајнама домаће гастрономије. Многа јела једноставно не постоје ни у рјечнику, ни у јеловнику других народа, иако су направљена од уобичајених састојака који постоје у свакој европској земљи.
Сир Трапист из бањалучког самостана са традицијом од преко 130 година и тајним рецептом, „бањалучки ћевап“ јединственог облика и укуса потпуно другачијег од других ћевапа и пиво Нектар које је добитник Златне награде за квалитет од стране Међународног института за селекцију квалитета из Брисела, су делиције које ако не пробате не можете рећи да сте посјетили Бањалуку.
Туристичка организација Града Бања Лука
Тврђава Кастел
Поносни бедеми, мјесто са којег је све прије неколико вијекова почело. Кроз историјске епохе била је окосница градског развоја, а данас заједно са ријеком Врбас на чијој обали се налази,чини незаобилазно мјесто на туристичкој мапи.
Господска улица
Можемо рећи да је ово жила куцавица Бање Луке. Најпознатије бањолучко шеталиште уствари носи два имена, једно – званично је улица Веселина Маслеше, а друго је опште познато име прихваћено у народу – “Господска улица”. Прича каже да је познати бањолучки трговац Тома Радуловић, био је први који је добио дозволу да у граду отвори трговину, изградио је једноспратницу 1855. године под називом Албанија. Досадивши да му у радњу улазе сељаци и слабо шта пазаре, он је на зграду самоиницијативно, истакао руком написан назив „Господска улица“. То је било непосредно пред улазак Аустроугарске војске у Бању Луку, па су они овај назив и прихватили те се улица званично звала „Херрен гассе“ до 1918. Назив се примио, прво на аустријским разгледницама, на којима је Господска названа Херренгассе, а потом и у свакодневном говору.
Саборна православна црква “Христа Спаситеља”
Данас црква Христа Спаситеља представља једну од најљепших и највећих архитектонских остварења православних храмова на Балкану. Саграђена је на темељима Саоборне цркве „Свете Тројице“ која је изграђена 1929.године као један од највећих градитељких подухвата у Баној Луци након И свјетског рата, а нажалост срушена је 1941.године након нацистичког бомбардовања Бање Луке.
Ферхадија
Саграђена 1579. године. Једна је од највриједнијих културно-историјских споменика оријенталне архитектуре у Босни и Херцеговини., саграђена у духу школе познатог турског архитекте Синана.
Траписти Марија Звијезда
Трапистички самостан, односно опатија „Марија Звијезда“ у Бањалуци кроз историју оставио неизбрисив траг на живот у граду на Врбасу. Сир трапист, прва хидроцентрала, пивара, мост преко Врбаса, прва болница, високошколска установа, основна и занатске школе оно су по чему ће Бањалучани увијек моћи памтити редовнике овог самостана.Црква је већ 30 година и жупна црква и нема јој сличне у БиХ.
Рафтинг
Врбас је брза планинска ријека са неколико пјенушавих и дивљих секција и брзих падова и убраја се у неколико најатрактивнијих ријека степена тежине 3-4 у Европи. Врбас усијеца два кањона – кањон Тијесно (5км) и кањон Подмилачје (8км). Дужина која се користи за водене авантуристичке спортове износи 31 км (од бране Бочац до центра Бањалуке).
Међународна класификација тежине водотока је степен 3-4, а на неким рутама 1-2, што даје могућности како за дивљу авантуру и навалу адреналина тако и за мирније породично уживање у свим активностима.
„Vrbas Adventure Resort“ има такву инфраструктуру која вам да уживате у ноћном спуштању низ брзаке и букове, као и доказан квалитет организације и услова које посједује кроз повјеравања организовања државних, балканских, европских и свјетских првенстава и купова у кајак-кану и рафтинг спорту. „Vrbas Adventure Resort“ је домаћин Свјетског првенства у рафтингу 2009. Врбас је једна од само неколико ријека у свијету које задовољавају услове за све дисциплине у овом спорту. Све ово је више него довољно разлога да уживате у смарагдној и кристално чистој води.
Туристички рафтинг на Врбасу могућ је током цијеле године, али најбоље вријеме је прољеће и љето.
Рафтинг центар Кањон је лоциран на обали ријекеи Врбас, 11 Км од центра Бање Луке. Искусни рафтинг скипери ће вам на ријеци Врбас, која по оцјенама Свјетске рафтинг федерације задовољава све услове за организовање такмичења у свим рафтинг дисциплинама, пружити незаборавну авантуру. У склопу Рафтинг центра налази се и ресторан, као и двије отворене љетне баште накојима се у сезони организују незаборавне забаве.
Крупа на Врбасу
Извори Крупе, слапови, млинови, Стрикина пећина, црква брвнара из 16. вијека и средњовијековни град Гребен (из 1192. године), само су нека од обиљежја излетишта удаљеног од Бањалуке око 25 километара. Поклоници вјерског туризма мир проналазе у манастиру св. Илије из 1289. године до кога води пјешачка стаза кроз шуму.
Љубачке долине
Етно село “Љубачке долине”- налази се на око 20 километара од Бањалуке, је еколошка оаза која се простире се на два хектара, а чини га 30 аутентичних објеката из околних села који датирају с краја 19. и почетка 20. вијека. Најљепши поглед на кањон ријеке Врбас ” Тијесно” доживјећете у селу Љубачево.