Dobrodošli u Banju Luku
Banja Luka je najveći grad, administrativni i univerzitetski centar Republike Srpske. U Banjoj Luci možete doživjeti duh različitih kultura, koje su se preplitale na ovom prostoru i posjetiti veliki broj kulturno-istorijskih spomenika, kao svjedoka različitih epoha i ljudskog stvaralaštva.
Posebno ponosno u centru grada stoji tvrđava Kastel. Ovi stari bedemi istorijsko su jezgro i mjesto osnivanja Banje Luke.
Šetnja rutom od tvrđave Kastel do Narodnog pozorišta, kroz Gospodsku ulicu,a pored Banskog dvora, Zgrade gradske uprave, spomenika Banu Milosavljeviću i Palate predsjednika, uz obavezno svraćanje i odmor u Parku Petra Kočića doživjećete Banju Luku u pravom svjetlu kulture, tradicije i gostoprimstva.
Nemirni i razigrani duh stanovnika opisuje rijeka Vrabas, čije brzake, slapove i bukove savladavaju kajakaši, dajakaši i rafteri. Ova zelena ljepotica i njene obale žila su kucavica Banje Luke. Specijalni čamac koji se može vidjeti samo na ovoj rijeci i nazvan je „dajak“ daje Vrbasu posebnu privlačnost. Dajak je ime dobio po motki koja služi za guranje čamca po kamenitom dnu Vrbasa.
Banja Luka je i grad festivala kojima se pokazuje ono najbolje od muzike, filma, pozorišta, književnosti…..gastronomije, itd.
Banjalučke priče i legende su uz fenomenalan provod „noćnog života“ ono što će vaš boravak u ovom gradu učiniti nezaboravim.
Kultura
Stare zidine tvrđave Kastel, ali i ostaci srednjovjekovnih utvrđenih gradova Zvečaj, Greben i Bočac , tu su da nam probude znatiželju o istoriji ovog grada, ispričaju priču o bitkama, trgovini, uspjesima i padovima, čiji je svjedok bila i sama tvrđava.. Ovo su mjesta na kojem su pronađeni najstariji tragovi naselja na području grada. Zidine podignute da bi branile živote ljudi, danas ponosni brane kulturu i tradiciju.
Kulturnu ponudu dopunjuju i Kulturni centar Banski dvor, Narodno i Dječije pozorište Republike Srpske, Muzej Republike Srpske, Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, galerije, kao i mnogobrojna kulturna dešavanja tokom cijele godine..
Ljepotica sa Vrbasa“ je, kao i cijelo područje Balkana, mjesto susreta zapadne i istočne civilizacije, tako da je Banja Luka grad u kojem se nalaze različite religijske zajednice i njihovi hramovi. Posebno su značajni Hram Hrista Spasitelja, Ferhad-pašina džamija i crkva Svetog Bonaventure koje se nalaze u samom centru grada, na veoma maloj razdaljini.
Priroda
Putopisci koji su posjećivali Banju Luku često su je zbog njenog zelenila i vode nazivali „rajska dolina“ Najčešće stablo gradskog zelenila je divlji kesten, a tu su još lipa, platan, smrča i brojne vrste ukrasnih drvenastih biljaka.
Okolina grada je, sa svojim prirodnim bogatstvom, veoma atraktivna. Posebno bismo izdvojili kanjon rijeke Vrbas i plato planine Manjača, udaljene oko 12 kilometara od centra grada.
Pored ovih atraktivnosti okolinu grada krase mnoga izletišta, kamp mjesta, kanjoni, stijene zanimljivih oblika, prelijepi izvori itd.
U gradu i njegovoj bližoj okolini se nalaze tri banje (Srpske toplice, Slatina i Laktaši) sa izvorima termomineralne vode, čija su se ljekovita svojstva koristila još u antičkom periodu. Uz izvore termomineralne vode u Srpskim toplicama, vezan je jedan zanimljiv prirodni rezervat. To je populacija viline vlasi (Adiantum capillus veneris L.), reliktni živi fosil tercijera, vrlo rijedak u kontinentalnom dijelu Evrope.
Avantura
Avanturistički duh rijeke Vrbas, ali i svi ostali prirodni elementi idealni su za raznovrsnu ponudu avanturističkog turzma. Zastupljeni su svi vidovi :
- avantura na vodi: rafting, kanjoning, vožnja kajakom i dajakom;
- avantura na kopnu: slobodno penjanje, brdski biciklizam, pješačenja i vožnje kvadovima i
- avantura i vazduhu : paraglajding i tandem skok.
Gastro
Nije lako upoznati posjetioca Banjaluke sa tajnama domaće gastronomije. Mnoga jela jednostavno ne postoje ni u rječniku, ni u jelovniku drugih naroda, iako su napravljena od uobičajenih sastojaka koji postoje u svakoj evropskoj zemlji.
Sir Trapist iz banjalučkog samostana sa tradicijom od preko 130 godina i tajnim receptom, „banjalučki ćevap“ jedinstvenog oblika i ukusa potpuno drugačijeg od drugih ćevapa i pivo Nektar koje je dobitnik Zlatne nagrade za kvalitet od strane Međunarodnog instituta za selekciju kvaliteta iz Brisela, su delicije koje ako ne probate ne možete reći da ste posjetili Banjaluku.
Turistička organizacija Grada Banja Luka
Tvrđava Kastel
Ponosni bedemi, mjesto sa kojeg je sve prije nekoliko vijekova počelo. Kroz istorijske epohe bila je okosnica gradskog razvoja, a danas zajedno sa rijekom Vrbas na čijoj obali se nalazi,čini nezaobilazno mjesto na turističkoj mapi.
Gospodska ulica
Možemo reći da je ovo žila kucavica Banje Luke. Najpoznatije banjolučko šetalište ustvari nosi dva imena, jedno – zvanično je ulica Veselina Masleše, a drugo je opšte poznato ime prihvaćeno u narodu – “Gospodska ulica”. Priča kaže da je poznati banjolučki trgovac Toma Radulović, bio je prvi koji je dobio dozvolu da u gradu otvori trgovinu, izgradio je jednospratnicu 1855. godine pod nazivom Albanija. Dosadivši da mu u radnju ulaze seljaci i slabo šta pazare, on je na zgradu samoinicijativno, istakao rukom napisan naziv „Gospodska ulica“. To je bilo neposredno pred ulazak Austrougarske vojske u Banju Luku, pa su oni ovaj naziv i prihvatili te se ulica zvanično zvala „Herren gasse“ do 1918. Naziv se primio, prvo na austrijskim razglednicama, na kojima je Gospodska nazvana Herrengasse, a potom i u svakodnevnom govoru.
Saborna pravoslavna crkva “Hrista Spasitelja”
Danas crkva Hrista Spasitelja predstavlja jednu od najljepših i najvećih arhitektonskih ostvarenja pravoslavnih hramova na Balkanu. Sagrađena je na temeljima Saoborne crkve „Svete Trojice“ koja je izgrađena 1929.godine kao jedan od najvećih graditeljkih poduhvata u Banjoj Luci nakon I svjetskog rata, a nažalost srušena je 1941.godine nakon nacističkog bombardovanja Banje Luke.
Ferhadija
Sagrađena 1579. godine. Jedna je od najvrijednijih kulturno-istorijskih spomenika orijentalne arhitekture u Bosni i Hercegovini., sagrađena u duhu škole poznatog turskog arhitekte Sinana.
Trapisti Marija Zvijezda
Trapistički samostan, odnosno opatija „Marija Zvijezda“ u Banjaluci kroz istoriju ostavio neizbrisiv trag na život u gradu na Vrbasu. Sir trapist, prva hidrocentrala, pivara, most preko Vrbasa, prva bolnica, visokoškolska ustanova, osnovna i zanatske škole ono su po čemu će Banjalučani uvijek moći pamtiti redovnike ovog samostana.Crkva je već 30 godina i župna crkva i nema joj slične u BiH.
Rafting
Vrbas je brza planinska rijeka sa nekoliko pjenušavih i divljih sekcija i brzih padova i ubraja se u nekoliko najatraktivnijih rijeka stepena težine 3-4 u Evropi. Vrbas usijeca dva kanjona – kanjon Tijesno (5km) i kanjon Podmilačje (8km). Dužina koja se koristi za vodene avanturističke sportove iznosi 31 km (od brane Bočac do centra Banjaluke).
Međunarodna klasifikacija težine vodotoka je stepen 3-4, a na nekim rutama 1-2, što daje mogućnosti kako za divlju avanturu i navalu adrenalina tako i za mirnije porodično uživanje u svim aktivnostima.
„Vrbas Adventure Resort“ ima takvu infrastrukturu koja vam da uživate u noćnom spuštanju niz brzake i bukove, kao i dokazan kvalitet organizacije i uslova koje posjeduje kroz povjeravanja organizovanja državnih, balkanskih, evropskih i svjetskih prvenstava i kupova u kajak-kanu i rafting sportu. „Vrbas Adventure Resort“ je domaćin Svjetskog prvenstva u raftingu 2009. Vrbas je jedna od samo nekoliko rijeka u svijetu koje zadovoljavaju uslove za sve discipline u ovom sportu. Sve ovo je više nego dovoljno razloga da uživate u smaragdnoj i kristalno čistoj vodi.
Turistički rafting na Vrbasu moguć je tokom cijele godine, ali najbolje vrijeme je proljeće i ljeto.
Rafting centar Kanjon je lociran na obali rijekei Vrbas, 11 Km od centra Banje Luke. Iskusni rafting skiperi će vam na rijeci Vrbas, koja po ocjenama Svjetske rafting federacije zadovoljava sve uslove za organizovanje takmičenja u svim rafting disciplinama, pružiti nezaboravnu avanturu. U sklopu Rafting centra nalazi se i restoran, kao i dvije otvorene ljetne bašte nakojima se u sezoni organizuju nezaboravne zabave.
Krupa na Vrbasu
Izvori Krupe, slapovi, mlinovi, Strikina pećina, crkva brvnara iz 16. vijeka i srednjovijekovni grad Greben (iz 1192. godine), samo su neka od obilježja izletišta udaljenog od Banjaluke oko 25 kilometara. Poklonici vjerskog turizma mir pronalaze u manastiru sv. Ilije iz 1289. godine do koga vodi pješačka staza kroz šumu.
Ljubačke doline
Etno selo “Ljubačke doline”- nalazi se na oko 20 kilometara od Banjaluke, je ekološka oaza koja se prostire na dva hektara, a čini ga 30 autentičnih objekata iz okolnih sela koji datiraju s kraja 19. i početka 20. vijeka. Najljepši pogled na kanjon rijeke Vrbas ”Tijesno” doživjećete u selu Ljubačevo.