Добродошли у Бијељину
Град Бијељина је смјештена у сјевероисточном дијелу Републике Српске, на раскршћу важних путних праваца, недалеко од највећих градова Србије, Београда (око 120км) и Новог Сада (око 100км). Као средиште плодне равнице Семберије, Бијељина представља један од центара за производњу и трговину храном. Подручје града лежи на великим подземним резервама термоминералне воде са температуром од 75 степени Целзијусових, што је чини најтоплијом у Републици Српској. Досадашња археолошка и друга истраживања дају нам сигурну слику непрекидне насељености Семберије још од праисторијских времена, односно, млађег каменог доба.
Култура
У 1. вијеку нове ере данашња Семберија постаје дио римске провинције Паноније, а са великом сеобом народа, овај простор насељавају Јужни Словени. Музеј Семберије је смјештен у најстаријој згради у Бијељини, а у сталној археолошкој поставци музеја највише пажње привлаче налази из праисторије. Народна библиотека је основана 1932. године, са око 100.000 наслова. Градски парк у центру Бијељине, подигнут прије више од 100 година и један је од највећих у Републици Српској и БиХ.
Велики траг у културном наслијеђу Бијељине оставио је и пјесник Филип Вишњић, као један од најпознатијих српских гуслара и твораца српских народних пјесама.
У Бијељини је смјештено и шест проглашених Националних споменика у БиХ и то: Манастир Тавна, Атик џамија, Соколски дом, Црква Пречистог Срца Маријина, Ново село и Ванеков млин.
Природа
Љековита вода Бање Дворови је по својим физичко-хемијским својствима идеална за превенцију и лијечење свих врста реуматских, али и других обољења. Извори трмоминералне воде се налазе на 1345 метара дубине, са температуром од 75°Ц. У Велином селу, у подручју ушћа Дрине у Саву, налази се посебни резерват природе – мочвара Громижељ, изузетно вриједно, мистично и атрактивно подручје, оаза тишине, легенде и ријетких биљних и животињских врста. Шумовити брдски крај планине Мајевице крије праве природне бисере од којих вам застаје дах. Ријеке Сава и Дрина представљају највеће природно богатство овог краја, у врелим љетњим данима плаже ове двије ријеке погодне за купање.
Авантура
За све оне жељне авантуре у природи, свакако су незаобилазне стазе које се протежу Мајевицом и воде до водопада Скакавац, Шупље стијене или Новакове пећине.
Гастро
Регија Семберије и сам град Бијељина су познати по производњи хране, а посебно се издваја производња купуса због климе и плодне земље. Богатство водених токова доприноси постојању богатог рибљег фонда, а најбројније рибље врсте су шаран, сом, штука, амур, мрена, гргеч, смуђ, шкобаљ, носар.
Туристичка организација Бијељина
Етно село Станишићи
Невјероватан спој оног исконског и модерног. Мјесто на којем све грађевине од старих дрвених кућица до модерних хотела , базена и wелнес центра имају своје посебно аутентично значење.
У селу се данас издвајају двије цјелине. Једна приказује световни живот и Чине је дрвене куће – брвнаре са покућством које им је вијековима припадало. Куће повезују поплочане камене стазе, а у центру села су два језера. Друга цјелина је духовног карактера и представљена је средњевјековном архитектуром грађеном у камену, која је у ствари скуп реплика историјског и религијског значаја.
Манастир Тавна
На питомим обронцима Мајевице, који се благо спуштају ка ријеци Дрини и семберској равници, на извору истоимене рјечице налази се Манастир Тавна ( 15 вијек). Помиње се изричито као манастир још у најранијим турским дефтерима из 1533. год., а према народном предању подигао га је краљ Драгутин. Данас је ово женски манастир.
Манастир Свете Петке
Плодном семберском равницом сада доминира храм саграђен у руском стилу, гдје вјерујући народ заједно са монаштвом призива милост Божију и милост светитељке у чију је част изграђен. Манастир краси пет златних купола.
У Русији је обичај да манастир има два дијела, доњу и горњу цркву, зато што је у Русији зими лакше загријати ту мању, доњу цркву. Тако се и манастир Свете Петке састоји из два дијела.
Музеј Семберије
Музеј Семберије се налази најстаријој згради у Бијељини. Овдје су смјештене 3 сталне музејске поставке . Археолошка изложба се налази у приземљу музеја и обухвата материјалне остатке цивилизације од неолита до касног средњег вијека. Овдје можемо наћи и највећу и најзначајнију колекцију средњовјековних натписа у БиХ и шире са 23 ћирилична натписа на старословенском језику српске редакције. Посебно мјесто заузима и колекција римских камених споменика (Јупитеров жртвеник, камена посуда, двије фигуре лава, стела, те статуете). Етнолошка изложба обухвата предмете везане за народни живот села Семберије и староградску културу Бијељине.
Бања Дворови
Љековита вода Бање Дворови идеална је за превенцију и лијечење свих врста реуматских, али и других обољења. У бањи се пружају и све врсте масажа, инхалација и акупунктура. Осим тога љубазни домаћини у овом бањском комплексу нуде и организацију семинара, симпозија, презентација и сл. Рекреативцима и спортским екипама на располагању су терени за рукомет, одбојку на пијеску, кошарку, трим кабинет, гимнастичка сала, тенис и сауна као и олимпијски, два јуниорска и два дјечија отворена базена. Угодан природни амбијент Бање Дворови пружа одличне услове за припреме спортских екипа, али и једнодневне ђачке екскурзије.