Добродошли у Котор Варош
Општина Котор-Варош је смјештена у централном дијелу Републике Српске, и представља претежно брдско-планински предио окружен планинским масивима Узломац, Борја, Влашић и обронцима Чемернице.
Историја биљежи, да су на овим просторима постојала насеља у далекој прошлости, чак и у периоду неолита. Ово подручје су тада насељавали Илири.
Од 1519. године средњовјековни град Котор је под турском управом. Тада се поред насеља Котор, формира ново насеље Варош на подручју данашњег Доњег Вароша. Ширењем града у оба правца настао је град који је у свом називу задржао оба имена Котор – Варош.
Природа
Ово подручије се посебно може похвалити богатом флором и фауном, воденим ресурсима, међу којима доминира ријека Врбања са притокама те водопади Вилењска врела и Скакавац. Предио употпуњују планине Узломац, Борја и Влашић.
Један од раритета овог краје свакако је и „Жута буква“ – у Европи јединствено стабло карактеристично по изразито жутом лишћу од пупања у прољеће до опадања у јесен, процјењене стараости од око 300 година.
Култура
Из средњовијековног периода у Котор-Варошу постоје остаци старе тврђаве Котор. Смјештена изнад лијеве обале ријеке Врбање, изнад ријеке Бобас, како је поједини и називају. За Хрвоја Вукчића Хрватинића је везана легенда која каже да је он на свом вранцу скочио са Равног Чепка на тврђаву Бобас и да као доказ томе постоји отисак коњских копита у тврдој стијени.
Котор је био важна тврђава у саставу Јајачке бановине. Штитио је прилаз Јајцу из правца сјеверо-запада. Од 1519. године средњовјековни град Котор је био под Турском управом. Према предањима се каже да се у тврђави Котор налазе подземне тамнице и систем подземних пролаза., али ови подаци нажалост још нису археолошки истражени.
Авантура
Ако сте љубитељ кањонинга у природи која одузима дах на правом сте мјесту. Посјета неком од водопата и извора кроз предио богат каскадама, природним тобоганима и стрмим литицама покренуће буру адреналина и задовољити и најзахтјевније.
За мало мирнији вид активности прпоручујемо риболов на ријеци Врбања.Врбања је планинска ријека и веома је богата племенитом рибом (поточна пастрмка).
Гастро
Ово подручје припада крајишком подручју те се одликује разноврсном кухињом и сличним специјалитетима које можемо наћи у овим крајевима. С обзиром на богате ријечне токове али и подручја под шумом богата дивљачи, може се похвалити рибљим и специјалитетима од дивљачи. Специјалитете домаће кухиње може пробати током традиционалне манифестације “Вече домаће кухиње” која се одржава у току љета и окупља велики број учесника, фолклорне наступе, такмичења и домаћу радиност овог краја.
Кањон ријеке Цврцке
Планинска ријека Цврцка извире испод планине Чемернице, на подручју општине Кнежево, а улијева се у ријеку Врбању, недалеко од Котор Вароша. Кањон ове ријеке обилује низом природних љепота, бројним каскадама, вировима, водопадима и пећинама.
Дуж уређене планинарске стазе могу се видјети атрактивни водопад Скакавац у мјесту Хрваћанини, вирови Мушки и Женски вир, Бекића Зеленац – најчешће мјесто купања оних нешто храбријих, Опаки вир, водопад Виленска врела и многе друге занимљивости.
Долина Цврцке је атрактивна за пјешачење, јер цијелом дужином кањон прати пјешачка стаза, са сликовитим пејзажима и аутентичним воденицама., а призори су готово нестварни.
Чланови Планинарског друштва “Виленка врела” покренули су иницијативу да се кањој ријеке Цврцке прогласи заштићеним подручјем.
Водопад Скакавац
Окружен планинским врховима Јежице и Голог брда усјечен је кањон мале планинске ријеке Дубоке, која на неколико мјеста прави спектакуларне водопаде. Највећи и најпознатији је свакако Скакавац.
Спектакл који пружа водена сила падајући са око 20 m висине ријетко се виђа на овим просторима, а како би многим туристима, планинарима и путницима намјерницима омогућили да га виде, еколози и планинари из овог града уредили су прилаз водопаду.
Посебан доживљај на Скакавцу је зими, када се читав водопад заледи. У унутрашњости се чује хук воде, а вир у који пада вода буде сав залеђен. Велике леденице пружају величанствен призор.
Црква Св. Николе- Борци
Саграђена је у периоду од 1920. до 1925. године. Изграђена је на темељима раније нешто мање дрвене цркве. Црква је посвећена Светом Николи. Храм је освјештао митрополит бањалучки Василије. У II свјетском рату приликом напада на село Борке зграда цркве била је дјелимично оштећена. Значајније је обновљена у периоду од 2000 до 2004 године.
Некропола са стећцима у Вечићима – Вечићи се налазе око 10 км југоисточно од Котор-Вароши на југоисточном рубу Великог поља. Велико поље представља зараван између Осмаче и Чемернице на западу и Узломца и Борје на истоку. Кроз њега, једним дијелом тијека тече ријека Врбања.
Некропола са стећцима се налази на брежуљку Трзан, односно локалитету Црквиште. Укупно постоје три турбета. У истом ареалу између Котор-Вароши и Вечића налази се средњовјековни град Котор, мало увучен у брда, близу долине Врбање и пута. С обзиром на такав положај, релативну близину средњовјековног града Котора, те једину већу некрополу са стећцима на описаном подручју, топонимију и касније култне грађевине из османског периода, издвајају насеље у Вечићима као старо средњовјековно насеље и култно мјесто од давнина. Топоним Трзан (Трзна) је старославенског поријекла.
Излетште – Еко центар Луке
Посјетите оазу у срцу природе која се простире са обје стране чисте планинске рјечице Јакотина. Комплекс се налази на око 2 км од Котор Вароши, и идеално је мјесто за провести угодан дан у природи посебно у врелим љетним данима. Посјетиоцима су на располагању базен, ладаре, ресторан са укусним гастро специјалитетима итд.