Добродошли у Козарску Дубицу
Козарска Дубица, мали град на обали прелијепе ријеке Уне, на обронцима легендарне планине Козаре, на сјеверозападу републике Српске, који свакодневно шармира своје посетиоце интересантним грађевинама двадесетог вијека и модерне архитектуре двадесет првог вијека.
Град Дубица је добио име од православне ријечи дуб (храст) и ријечи дубница (чамац ископан у храстовом деблу). Дуб-Дубница-ДубицаДанашњи град Козарска Дубица, а нарочито његов центар су изградили трговци и занатлије. Његово формирање је почело 1852.године. Прве куће су изграђене у Јежевици. Од 1901.године, када је инсталирана пилана „Уна“, српска варош се нагло почела развијати и за 40 година изграђен је пословни центар града, главна улица (Краља Александра , данас Светосавска) и најљепша зграда у њој. Ова улица је у суштини данас сачувана у својој аутентичности.
Култура
Посјетиоци никако не смију заобићи цркву Светих апостола Петра и Павла, спомен храм Свете Петке, манастир Моштаница, смјештен у подножју Козаре 12 км од центра града, који својим вјековним битисањем представља темељ вјерских, културних и духовних вриједности.
Желите ли сазнати више о аутохтоности живота у прошлости посјетите Етно-домаћинство Кнежица, гдје је сачувана успомена на давна времена и приказана кроз сеоско домаћинство у близини цркве.
Народна библиотека у Козарској Дубици основана је 1964. године и раполаже са књижним фондом од преко 41000 библиотекарских јединица. У библиотеци се од 1988. године налази и легат Бошка Шиљеговића, народног хероја, у којем се, између осталог, налази и литографија чувеног сликара Пабла Пикаса „Аутопортрет – Глава мушкарца“. Графика је дио сталне поставке изложене у Народној библиотеци.
ЈУ „Спомен-подручје Доња Градина“ споменик је жртвама нацистичког злочина почињеног у периоду 1941.-1945. над „непожељним“ етничким, расним и конфесионалним групама као што су Срби, Јевреји, Роми али и антифашистима, без обзира на вјеру и нацију, који су се противили нацистичком режиму тадашње Независне Државе Хрватске (НДХ).
Остаће вјечни споменик до које границе може досећи злочин човјека према човјеку, универзална и схватљива порука свим народима свијета да се овакав злочин никада не понови.
Природа
На мјесту гдје сунце љуби питому земљу Поткозарја, а модрозелена Уна мирно тече кроз њедра плодних ораница смјештена је Козарска Дубица. Природа је била наклона овом дијелу наше Републике Српске па тако све четири стране овог града обилују нетакнутом природом и прекрасним зеленилом које пружа мир и спокој. У једном мирном и природом очуваном мјесту налази се : бања Мљечаница и манастир Моштаница.
Ријека Уна смарагдно зелене боје је вјечита инспирација, њене обале су мјесто окупљања свих оних који воле природу. Козарска Дубица посједује неколико јавних и приватник купалишта на Уни као што су плаже Блато, Кеј и новоопремљена плажа Багер.
Уна регата – Регата је интернационалног карактера, траје три дана и пролази кроз општине Нови Град, Двор, Костајницу, Хрватску Костајницу, Козарску Дубицу и Хрватску Дубицу.
Авантура
Бициклистичка рута Козара, укупне дужине 30 км, спаја Национални парк „Козара“, манастир Моштаницу и Козарску Дубицу. Дуж цијеле руте је постављена плава бициклистичка сигнализација, односно, путокази и табле са картом руте.
Рута великим дијелом пролази кроз Национални парк „Козара“ и прелијепи природни амбијент којег чине листопадно – четинарске шуме и долина рјечице Моштанице. На дијелу руте, која повезује Национални парк „Козара“ са манастиром Моштаница, су уређена 4 одморишта и три изворишта питке воде.
“Оff ROAD” и квад возила неизбјежан дио авантурe.
Љубитељи адреналина, брзе али сигурне вожње, своје путешествије могу овјековјечити на најљепшим планинским стазама Козаре са “OFF ROAD” и квад возилима, која су најбољи избор за незаборавну авантуру.
Оff ROAD KLUB „КОЗАРА“ је основан крајем 2009 године и до сада је као спортски клуб остварио запажене резултате на такмичењима шампионата БИХ и региону у OFF ROAD вожњи.
Гастро
“Клековачка Тоскана” – Козарска Дубица постаје препознатљива по вину.
Село Клековци код Козарске Дубице чувено је по сеоском газдинству породице Бањац, која је засадила виноград и прави домаћа поткозарска вина. Бројне награде потврдиле су квалитет ових домаћих пића, а породица Бањац посветила се сеоском туризму.
А осим у винима, посјетиоци и туристи који сврате у “клековачку Тоскану”, могу уживати и у домаћим гастрономским специјалитетима. Ту су вински подрум и сала за дегустацију вина, уз предиван поглед.
Ово сеоско газдинство смјештено је недалеко од Националног парка Козара и манастира Моштаница, па ако вас пут нанесе, немојте заобићи винарију у Клековцима и пробајте домаћа, поткозарска вина.
Мало која општина у Републици Српској се може похвалити са винаријом а Козарска Дубица има две. Друга је винарија Панић – Налази се на сјеверозападним обронцима планине Козаре, општине Козарска Дубица и припада Козарском винском региону. Природа је у овом поднебљу врло благонаклона према грожђу, а правовременом бербом, хватајући баланс између технологије и биолошке зрелости грожђа, труде се сачувати баланс из онога што природа даје. У винограду Панић су засади врхунских свјетских сорти грожђа од којих су најзаступљеније цхардоннаy, пинот ноир и цабернет саувигнон. Од наведених сорти у подруму се праве и одлежавају квалитетна вина. Освајачи су многих признања и награда у земљи и иностранству.
Туристичка организација Козарска Дубица
Бања Мљечаница
У хармонији са природним богатствима, опремљена савременом технологијом и стручним особљем, специјална болница за физикалну медицину и рехабилитацију “Мљечаница” удаљена је од најближег градског насеља Козарске Дубице 14 километара, а од Приједора 25 км. Локално становништво од давнина је препознало љековитост сумпором богате воде, те су је у виду купки користили за лијечење. Љековитост извора бање Мљечаница препознале су још аустроугарске власти, а Центар за физијатрију, рехабилитацију и здравствени туризам Мљечаница почиње са радом 1978. године и од тада послује са великом заинтересованошчу пацијената и високим процентима успјешног лијечења. Расположивим смјештајним капацитетима од 147 лежаја, и то 17 на одјелу за полуинтензивну његу, а остатак у централном објекту и бунгаловима у кругу болнице, “Мљечаница” је данас домаћин гостима са простора цијеле РС.
Манастир Моштаница
Манастир Моштаница је српски православни манастир који се сматра једним од најзначајнијих православних манастира у Босни и Херцеговини. Смјештен је у долини истоимене рјечице на сјеверним падинама Козаре, 12 километара јужно од Козарске Дубице и припада Бањалучкој епархији. Претпоставља се да је саграђен у 16. вијеку. И од тада је чак девет пута рушен и обнављан. Манастир Моштаница се први пут јавља у изворима 1579.у књизи Отачник која се данас чува у Хиландару. У овој књизи пише да је написана у храму светог арханђела Михаила у Манастиру званом Моштаница, у вријеме игумана Григорија јеромонаха. У народу се сачувало више легенди о настанку манастира. Према једној од њих, манастир је подигнут 1113. године и то на мјесту погибије светог Теодора Тирона. Тврдња о овако раној години оснивања заснива се на основу натписа на старом манастирском кључу на којем је урезан број 1111. Друга легенда тврди да је манастир задужбина родитеља светог Саве.
Спомен подручје Доња Градина
Доња Градина је била дио озлоглашеног усташког концентрационог логора Јасеновац, у коме је на најсвирепији начин убијено око 700.000 невиних жртава. Терен Доње Градине површине око 808 ха, обезбјеђен системом међусобно повезаних бункера, био је у току 2 св. рата за усташке џелате погодно мјесто за звјерска мучења и ликвидације. Логораши из Јасеновца превожени су скелом преко ријеке Саве у Доњу Градину гдје су одмах убијани. Велики број убијених није уопште ни улазио у логор Јасеновац него је одмах одвођен у Доњу Градину и убијан. Утврђено је да је овдје лишено живота око 366.000 затвореника. Доња Градина је 1975. године проглашена спомен – подручјем (Законом о изградњи и финансирању Спомен – подручја Доња Градина, Службени лист СР БиХ, број 13/75) па је започело њено уређење. Спомен – подручје Доња Градина (ужа зона) простире се на 117 хектара. На девет гробних поља налази се 105 великих масовних гробница чија површина износи 10.130 м2. Накнадно су пронађене још 22 гробнице чија величина још није утврђена.
Национални парк Козара
У народу је позната као „Крајишка љепотица“ захваљујући својим густим комплексима листопадних и четинарских шума, пропланцима, бистрим потоцима те богатству флоре и фауне. Козара је својеврсна ваздушна бања, јединствена по брзини регенерације црвених крвних зрнаца. Ово је мјесто гдје можете дишући пуним плућима уживати у прелијепим амбијентима козарачких шума, бавећи се разним активностима. Планинарење, бициклизам, спортско пењање и скијање чине боравак на Козари потпуним. Обиљежене пјешачке стазе пружају изврсну прилику да упознате ову планину, уживате у њеним сликовитим пејзажима, а истовремено побољшате своју психофизичку кондицију. У циљу очувања и заштите културно-историјских и природних вриједности, централни дио планине Козаре, површине 3.907,54 ха, проглашен је националним парком 1967. године. Средишњим дијелом Националног парка „Козара“ доминира плато Мраковице (806 м.н.в.) на којем се, због његових урбаних садржаја, често одржавају културне манифестације и окупља велики број посјетилаца националног парка. У свако годишње доба Национални парк „Козара“ нуди нешто посебно: с прољећем озелене и оживе густи шумски комплекси; љети свјежи ваздух и хладовина високих четинара пружају освјежење од врућина; јесен очарава својим бојама, а зими сњежни покривач омогућава уживање у чарима зимских спортова.