GO UP
Image Alt

Паркови природе

Парк природе Цицељ

Први проглашени Парк природе је „Цицељ“, у Чајничу. Ово заштићено подручје распростире се на више од 300 хектара са ендемским врстама биља, специфичним саставом земљишта и квалитетом воде. Парк природе Цицељ јединствен је као заштићено подручје и због карактеристика да неки његови дијелови граниче с урбаним дијелом насељеног мјеста Чајниче. Посебна вриједност јесте у Орловачким стијенама, а издвајају се и три планинска врела воде: Тројан, Хладна вода и Цицељ.

Парк природе Прача

Парк природе „Прача“ налази се у источном дијелу Републике Српске и припада Општини Рогатица. Основна вриједност заштићеног подручја је клисурасто-кањонска долина коју је истоимена ријека усјекла. На лијевој долинској страни, у дебелим наслагама карбонатних стијена, формирани су бројни подземни карстни облици. Најзначајнији је пећински систем Говјештице, који са дужином од 9 870 метара представља најдужу пећину у Републици Српској.

Парк природе Уна

Парк природе Уна се налази на простору четири општине и то Нови Град, Костајница, Козарска Дубица и Крупа на Уни. Основне карактеристике овог подручја чини смарагдна ријека Уна, те низ других феномена, међу којима се истичу брзаци, водопади, аде и ријечна језера, те богата обална вегетација која прати ријеку дужином цијелог њеног тока.

Парк природе Требевић

Парк природе „Требевић“ се налази на територији Града Источно Сарајево. Основну вриједност и најмаркантнију црту рељефа чини планина Требевић, која са састоји од неколико гребена средње висине, а одликује га изузетна морфолошка разноврсност. Близина великих урбаних цјелина и претежно планинска клима погодоју развоју излетничко-рекреативне функције парка природе

Парк природе Тара

Парк природе „Тара“ се налази на територији Општине Фоча и стављен је под заштиту у циљу заштите и очувања јединствених и атрактивних морфолошких особености овог подручја, те дубоко усјеченом долином ријеке Таре, која на великом дијелу има одлике кањона. Најизраженији развој кањона је у ширем подручју Мештревца, гд‌је су долинске стране урезане у тријаске седименте, претежно кречњаке и достижу дубину од 1 000 метара, а издижу се и планине од којих је најзначајнија Љубишња. Врх који се налази на 2 190 метара надморске висине, у границама парка природе, сврстава је на треће мјесто по висини од свих планина у Републици Српској.

Парк природе Орјен

Парк природе „Орјен“ спада у заштићена подручја Орјена и Бијеле горе (сјеверне стране Орјена) на територији Града Требиња. Пореед тога што је Орјен највиша планина приморског динарског орогена, основну вриједност Парка представљају геолошка, геоморфолошка, биолошка и пејзажна разноврсност и очувани природни екосистеми са бројним ендемичним, реликтним и угроженим врстама. Парк природе Орјен је специфичан и по томе што је једино станиште на свијету које се може похвалити ријетком биљком Орјенске перунике (Ирис орјении). Као јако кршевита планина Орјен је безводан а поред тога ту са 4762 mm/m²a пада највише кише у Европи.