GO UP
Image Alt

Петровац-Дринић

Добродошли у Петровац-Дринић

Дринић је планинска варош која се налази у питомој живописној заравни окружена планинама Клековаче, Оштреља и Срнетице. Најзначајнија атракција подручја је строги природни резерват природе „Прашума Лом“ и могућност фото сафарија на великог тетријеба.

Култура

Као културне институције на подручју општине можемо издвојити споменик борцима антифашистима из Другог свјетског рата, занимљивог изгледа и интересантне умјетничке идеје из седамдесетих година прошлога вијека. „Спомен кућа“ погинулим борцима петровачке општине, овај објекат је спомен на борце Петровачке бригаде из задњег Отаџбинског рата који положише своје животе на олтар слободе без које ни Дринића данас не би било.

Културне манифестације које се одржавају на територији општине Петровац су ”Штрапаријада” и ”Ловачки котлић”. Овдје се издваја Штрапаријада која се одржава сваке године у јуну мјесецу у такмичењу повлачења балвана помоћу коња.

Штрапаријада – Аутентична манифестација настала 2006.године у Дринићу из народних надметања. У врлетима Клековаче, Грмеча и других крајишких планина ниједна машина не може замијенити коњску запрегу у извлачењу трупаца. На штрапању (извлачењу) балвана до првог пута, на подручју Дринића тренутно ради око 30 пари тешких коња без којих се овај посао не може замислити. Правила овога својеврсног такмичења су врло једноставна. Пар коња који из три покушаја повуче најдаље трупац је побједник. Забрањено је ударање коња бичем, штапом или неким другим преметом.

Природа

Планина Клековача се налази на југозападу Републике Српске. Простор Клековаче одликује велика разноликост флоре и фауне. Овдје се могу пронаћи ријетке и заштићене врсте: рунолист и жута линцура. Пружа се у дужини од 43 километра. Превој Оштрељ је одваја на сјеверу од Осјеченице а превој Милиништа на југу од планине Виторог. Велике су површине под четинарском шумом до висине од око 1500 метара, које прелазе у рјеђе букове а сам врх карактеришу површине под клеком по којој је и планина добила име. Сјеверно се налази пространи плато Козила гдје се одржава традиционална манифестација „Штрапаријада“. Непосредно испод самог врха налази се прашума „Лом“, једна од три заштићене прашуме на подручју Републике Српске. Истраживања на заштити су започета још почетком 20.вијека, прашумски резерват „Лом“ основан је 1956. године. Налази се у масиву планине Клековаче, на гребену Лом-планине. Заузима површину од 297,8 хектара. Има издвојено језгро – строги резерват дивљине, величине 55,8 хектара (категорија Iа по IUCN – класификацији). Улазак и боравак у прашумски простор није дозвољен без посебних најава управљачу подручја.

Авантура

За све заљубљенике у природу постоје и трим стазе, гдје могу шетати и возити бицикл. Организовани излети на планину Клековачу, на којој такође постоје маркиране стазе.

За љубитеље лова ту је спортско – рекреационо ловиште које  је додјељено Ловачком удружењу ,,Срндаћ” Петровац- Дринић на коришћење. Укупна површина ловишта је 6.766,0 хектара које се простире у распону (од 430 до 1907) м.н.м. Основне врсте дивљачи које су заступљене у ловишту ,,Дринић“ јесу срнећа дивљач, дивља свиња, медвјед и велики тетријеб. Од незаштићених крзнашица изузетно атрактивна дивљач за лов, која је заступљена у ловишту јесте вук. Такође, у ловишту се налази велики број ловних објеката (отворене и затворене чеке, осматрачнице, хранилишта, мрциништа, појила, солила и сл.) која су погодна за осматрање, лов и прихрану дивљачи.

Гастрономија

Меки свјежи сир, комбинација кремасте текстуре и млијечног намаза са специфичним мирисом и окусом. Отприлике у већини случајева овакав и сличан опис настаје код оних који први пут пробају јединствен сир – басу.

Производња условљења географским подручјем и традицијом довела је до појаве неколико варијанти басе која је у суштини према свим састојцима и прехрамбеним одликама остала иста, осим у начину припреме. Сир басу карактерише распон процента масти који не излази из оквира од 3,8 – 4,2 % и у нашој регији имамо познату Личку и Петровачку басу. Традиционални изворни рецепти преношени с кољена на кољено временом су се прилагођавали мјестима, култури и традицији па тако се данас баса у околини Госпића прави у дрвеним кацама уз додатак варенике, или у другим крајевима Лике гдје се баса прави од изметеног млијека и киселог млијека као додатка.

Тајна специфичног изврсног окуса и мириса сира басе се не налази у начину припреме, већ у испаши говеда. Слободна испаша на ливадама препуним ароматичног и љековитог биља идеална су мјеста за производњу сира басе. Врста и биље које при испаши конзумирају говеда, чије се млијеко користи у справљању сира дају посебан шмек, мирис и окус због чега је и баса посебна.

Туристичка организација Петровац-Дринић

Прашума Лом

Једна од три заштићене прашуме на подручју Републике Српске. Истраживања на заштити су започета још почетком 20.вијека, прашумски резерват „Лом“ основан је 1956. године. Налази се у масиву планине Клековаче, на гребену Лом-планине. Заузима површину од 297,8 хектара. Има издвојено језгро – строги резерват дивљине, величине 55,8 хектара (категорија Иа по ИУЦН – класификацији). Улазак и боравак у прашумски простор није дозвољен без посебних најава управљачу подручја.