Добродошли у Прњавор
Општина Прњавор је смјештена у сливу ријеке Укрине, између планина Мотајице на сјеверу и Љубић на југу. Налази се између Дервенте и Бањалуке.
Туристички гледано општина Прњавор располаже богатим туристичким потенцијалом. Природа је овом подручју подарила разнолике природне комплексе, а кроз вијекове народ је стварао културно-историјске мотиве.
На подручју општине се налазе: далеко позната Бања Кулаши, Ергела липицанера „Вучијак“, Црква брвнара, Манастир Ступље, Црква св.Анте Падованског, Украјинска црква, такође битно је поменути ловни и риболовни туризам.
Култура
Сматра се да је Прњавор настао у XVI вијеку, иако први писани траг о насељу Прњавор потиче тек с краја XVII вијека, а налази се у једном аустријском војничком извјештају непознатог аутора из времена 1688 – 1699. године. Специфичности овог краја је етничка разноликост због присуства великог броја народа и националности који живе на подручју општине Прњавор, због чега је овај крај назван „Мала Европа“.
Црква Брвнара у Палачковцима изграђена је 1843. године. Због своје градитељске и естетске вриједности проглашана је националним спомеником Босне и Херцеговине. Претпоставља се да је Манастир Ступље изграђен у XIII вијеку, али темељи Манастира су пронађени тек средином 1994. године, од када траје и обнова овог средњовјековног манастира. Градскa џамијa са Харемом у Прњавору је према неким писаним траговима сазидана 1800. године, а 2003. године Харем Градске џамије у Прњавору проглашен је националним спомеником и стављен под заштиту државе.
Прва украјинска црква на Балкану саграђена је у Прњавору 1910. године.
Природа
Природа општине Прњавор је препознатљива по побрђима у јужном дијелу, планини Љубић, те ријечицама и потоцима у сливу Укрине. Посебно обиљежје Прњавора је чувена бања Кулаши, позната по љековитим својствима воде. Језеро Дренова представља важан привредни, риболовни и туристички локалитет, као и прњаворски рибњак. Ливаде недалеко од града краси ергела липицанера Вучијак. Ријека Укрина протиче источним и јужним ободом општине Прњавор. По једној од прича добила је име по мађарској ријечи “Угрина” што значи дукат. Феномен цвјетања воде се дешава средином августа, током вечери и јутра изнад и око ријеке Укрине појављују се ројеви воденог цвијета.
Авантура
Планина Љубић представља највећи потенцијал за развој планинарских и бициклистичких стаза преко Љубића, а свакако треба испробати постојећу стазу од језера Дренове до манастира Ступље, у дужини 18 километара.
Гастро
Винарија Фазан је смјештена у Лишњи недалеко од општине Прњавор и простите се на површини од око 4 ха, а 2010. године посађени су први калемови винове лозе. Сортимент у винограду одабран је тако да је заступљеност црних сорти 60%, а остатак од 40% чине бијеле сорте грожђа. Заступљене црне сорте су: Pinot noir, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Syrah, Frankovka и Merlot. Од бијелих сорти винове лозе доминира Chardonnay, а слиједи га Riesling. Поред вина врхунског квалитета, недавно је произвела и први шампањац у БиХ, назван Perles d’Amor.
Ергела Вучијак
Најстарије предузеће на подручју општине Прњавор је липицанерска ергела Вучијак. Основана је 1946. године за „потребе народне војске“, а име је добила по оближњем узвишењу Вучијак. У свом власништву посједује око стотињак коња и једина је ергела у БиХ која има чистокрвне липицанере. На ергели “Вучијак” тренутно се узгаја шест линија и 15 родова пасмине липицанер. Пасмина је настала у 16. вијеку и постала једна од најпознатијих у свијету. Због грациозног изгледа, погодности за дресуру и радних способности веома је добро прихваћена код свих слојева друштва. Ова пасмина данас представља културне вриједности Европе.
Језеро Дренова
Вјештачко акумулационо језеро Дренова удаљено је десетак километара од центра града, и представља једнo од најатрактивнијих мјеста за риболов у регији, познато по капиталним уловима сома и шарана. На овом језеру које је проглашено посебним риболовним ревиром, уловљени су рекордни примјерци сома, тешки 104 и 96 килограма. Језеро је богато и бијелом врстом рибе, тако да се лови и штука, смуђ, клен, мрена и друге врсте. Такође, није дозвољено купање у језеру и употреба било каквих чамаца. Језеро се плански порибљава, чува и уређује, а захваљујући изузетно лијепом природном окружењу погодно је за одмор и рекреацију.
Бања Кулаши
Удаљена 14 километара од Прњавора, на правцу за Теслић, подно планине Љубић налази се Бања Кулаши, као љечилиште позната још из доба Аустроугарске. Стољетна традиција Бање Кулаши заснива се на изворима са изузетно љековитом и јединственом високоалкалном сулфидно олигоминералном хипотермалном водом од 27 до 28 степени Целзијусових, која је бактериолошки потпуно стерилна са константним квалитетом и невјероватно високом пх вриједности од 11,75. Према садашњим сазнањима у Европи поред овог извора, позната су још само два извора са сличним карактеристикама воде, а у свијету додатних четири, што воду Бање Кулаши сврстава у свјетске раритете.
Манастир Ступље
Манастир Ступље, налазе се на граници прњаворске и челиначке општине, уз ријеку Манастирку. По предањима, на мјесту данашњег манастира, било је много ступа за набијање конопље, па је ту преко ноћи освануо манастир. Манастир је био посвећен Светом Архангелу Михаилу, те се предио изнад њега звао, а и данас се зове Михаиловац. Претпоставља се да је Манастир Ступље изграђен у XIII вијеку, када и Манастир Липље (1249. године). Због тога су у књигама увијек заједно помињани, као два близанца и страдалници од паљевина за вријеме турске владавине. Темељи Манастира Ступље пронађени су тек средином 1994. године, од када траје и обнова овог средњовјековног манастира.