GO UP
Image Alt

Рогатица

Добродошли у Рогатицу

Ушушкана у шумским планинским предјелима испресцјеним чистим планинским ријекам богатим рибом, општина Рогатица је подручје богато не само природним већ и културно-историјским атракцијама. Некада надалеко чувена по својој ергели у Борикама гдје су се узгајали арапске И босанско-брдске пасмине коња, а боравиле разне познате личности, а Бијело Дугме заједно са пјесником Душком Трифуновићем снимило пјесму за свој други албум „Шта би дао да си на мом мјесту“. Позната пјесма „Пожурите коњи моји“ коју је снимило „Бијело дугме“, настала је на Борикама.

У званичним документима, први пут, као насеље и урбани центар, Рогатица се помиње у 15. вијеку, а град је име добио по породици сличног имена, Рогатићи, док се од 16. вијека, у периоду туриске владавине спомиње и као Челеби Пазар. Бројни стећци на многим локалитетима у околини Рогатице свједоче о прошлости овога краја.

Чувени камени мост на ријеци Жепи, чију је љепоту описао нобеловац Иво Андрић, налази се на 35км сјевероисточно од Рогатице. Подизање овог моста доводи се у везу са изградњом моста Мехмед-Паше Соколовића у Вишеграду, те се предпоставља да је завршен у другој половини 16. вијека.

Природа

Фасцинантна природа овог краја добила је потвду 2021.године када је проглашен Парк природе Прача. Парк природе се налази на територији општине Рогатица, а обухвата средњи дио тока и слива ријеке Прача. Укупна површина Парка природе је 4.067,89 ha.

Парк природе Прача обилује како природним тако и друштевним објекктима. Многобројне пећине од којих су најзначајније Говјештица, Бањ стијена и пећина Голубовић, предивни видиковци, стрме литице кањона, богатство фауне птица (прко 85 врста),медвеђа лијеска (дрво стааро преко 450 година, висине 14m, богате крошње, прави је куриозитет самим тим што је животни вијек ове енддемске врсте у просјеки 200 године), средњовијековни град Борач, некропле стећака…. су оно што овај Парк пророде чине изузетно вриједним и интересантним за посјетити.

Култура

Људска насеља на овом простору датирају још из праисторијског доба. По својој прошлости, у погледу словенских насеља, ово подручје спада у регију византијско-оријенталног насљеђа.

Рогатица, као насеље и урбани центар, спомиње се у званичним документима први пут још 1425. године.

У Рогатици се налази 88 локалитета стећака са 2 628 стећака од чега око 176 плоча, 2165 сандука, 264 сљеменика и 23 стубова. По бројности стећака Рогатица се налази на другом мјесту у Републици Српској, а на трећем у Босни И Херцеговини. Стећци су груписани око старих насеља и у њима су мање или веће некрополе. Највише их је у оквиру некрополе Борак са 212 стећака, која је од 2008.године проглашена националним спомеником БиХ. Посебност рогатичких стећака је у њиховој разноврсности, како према облику, рељефу, симболима, декорацијама и писаним порукама. Са подручја Рогатице у башту Земаљског музеја у Сарајеву пренесено је шест стећака који представљају најрепрезентативније споменике о обичајима, писмености и умјетничким тежњама житеља овог краја.

У парку Дома здравља у Рогатици формирана је мала колонија камених споменика–лапида који потичу из античког доба и представљају драгоцјене документе о животу и развоју града из тог периода.

Најчувенији културно-историјски споменик Рогатице засигурно је мост на Жепи.Због свих карактеристика овог добра, проглашен је националним спомеником Босне и Херцеговине.

Авантура

Брда којима је окружена Рогатица идеална су за вишесатне шетње. За љубитеље авантура, Рогатица је идеално мјесто: пећине, брзаци, непрегледне шуме.

Подручје општине Рогатица се налази на планинарској Зеленој стази Виа Динарика,  али такође,  и на рути брдског бициклизма Висеград-Кањон Праче- Сарајево-Морине- Благај-Столац-Дубровник.

Рогатица је са Вишеградом повезана планианрском стазом која се из Вишеграда пење према Сјемечу и пружа диван поглед на околна брда и пољане. Ова планинарска стаза пролази из Андрићграда у Вишеграду.

Незаборавна кајак/кану авантура кроз кањон ријеке Праче која прати и остатке старе Аустоугарске пруге и пролази тик поред најдуже пећине  Говјештице. Стрме литице обрасле су шумом храста, букве, граба, јасена, црног бора и разним грмоликим врстама, управо та дионица ријеке Праче је најљепша за спуштање низ њен водоток. Технички недостатак за љубитеље брзих вода ријека Прача надокнађује са љепотом свога кањона и константним током.

Гастро

Романијски скоруп кајмак и херцеговачки мед једини су брендирани прехрамбени производи из Републике Српске, чиме су добили шансу да се својом јединственошћу представе свим љубитељима аутентичних домаћих производа, овим производима би се ускоро требао придружити и чувени борички кромпир.

Одвајкада су људи у селима на хиљаду метара надморске висине узгајали кромпир да би прехранили обично вишечлане породице. Борички кромпир је бренд општине Рогатица, посебно укусан због предјела у којима се узгаја. Погодан је и за печење и кување, а најпознатији кулинарски специјалитет је печени или кувани кромпир са младим скорупом-кајмаком и као прилог уз свињско или јагњеће печење које служи скоро сваки угоститељски објекат али и цицвара у меду, уштипци И пура са кајмаком..

Уколико боравите у сеоском домаћинству Зиличина свакако наручите неко од традиционална јела као што су пура, цицвара, пита и месо испод сача, уштипци са кајмаком, домаћи кромпир са кајмаком, као и домаће ракије, вина и сокови, који су понос домаћина и један од битних разлога због којих гости посјећују ово мјесто већ годинама.

Туристичка организација Рогатица

Рогатица Туризам

Бања Стијена

коју још називају и Мрачна пећина дужине је 1 200 m. По богатству и разноврсности пећинског накита засигурно је једна од најљепших у Републици Српској. Уз бројне бигрене каде, саливе, сталактите, пећинске стубове и хеликтите посебно је интересантна врста накита “пећинско млијеко” које се налази на крају улазног канала.

Говјештица

Најзначајнији пећински сyстем Говјештице, који са дужином од 9 870 m представља најдужу пећину у Републици Српској и Босни и Херцеговини.

Пећински систем Говјештице је у протеклом период истражен у једном дијелу те су пронађени остаци пећинског медвједа као.  Сам пећински систем карактеришу водени токови и више језера, пећинске ендемске врсте.

Мост на Жепи

Најчувенији културно-историјски споменик Рогатице засигурно је мост на Жепи.

Ријека Жепа удаљена је 35 km од Рогатице и налази се у живописној котлини, окружена са свих страна високим планинама. Њен источни дио лежи на лијепој обали Дринског језера, па јој то омогућава и посебну водену везу са сусједним градовима. Кањоном Дрине, у ком се плави укроћена ријека, плове чамци и бродице од Вишеграда до Бајине Баште. Изузетно привлачна ловцима и риболовцима и са мноштвом туристичких мотива као што су: Андрићев мост („Мост на Жепи“), средњевјековни град Вратар, врело ријеке Жепе, некрополе стећака.., Жепа употпуњује туристичку понуду Рогатице.

Чувени камени мост на ријеци Жепи чију је љепоту сјајно описао наш нобеловац Иво Андрић налази се 35 км сјевероисточно од Рогатице. Подизање овог моста доводи се у везу са изградњом чувеног моста Мехмед – Паше Соколовића у Вишеграду (XVI вијек). Овај мост на истоименој рјечици, првобитно је саграђен у близини ушћа Жепе у Дрину, премошћавајући уску клисуру. Претпоставља се да га је саградио ученик Мимара Синана, градитеља вишеградског моста.

Изградњом ХЕ Бајина Башта мост је био угрожен, те је демонтиран и реконструисан на другој локацији, неколико километара узводно. Почетком 2005. године проглашен је националним спомеником. На новој локацији није изгубио ништа од своје аутентичности, сачуван је у свом првобитном стању и љепоти.

Борике

На око 18 km сјевероисточно од Рогатице, на 1100 m надморске висине, налази се прави рај за љубитеље природе . Борике су права ваздушна бања, богате шумским предјелима пуним дивљачи и ливадама на којима расту многе врсте љековитог биља. Прави су рај за све који желе да побјегну од градске вреве и буке, да уживају у шетњама природом, сакупљају љековито биље, шумске плодове, гљиве, или да се баве ловом и риболовом,бициклизмом или јахањем.

Још давне 1895. године на Борикама је основана ергела за узгој босанско-брдске и арапске расе коња, једина ове врсте на Балкану. Она пружа и услуге школе јахања, а у могућности сте да уживате и у вожњи кочијама по овим живописним предјелима љети, као и у саоницама зими.

На Борикама се налази Храм Светих апостола Петра и Павла који је саграђен 1909. године, а освећен 1911. године.
Православно становништво спојило је вјерску традицију ових крајева са забавом, креирајући манифестацију на којој се представљају српска фолклорна друштва, здравичари, народне пјевачке и свирачке групе, народне ношње, занатлије итд.

Сеоско домаћинство Зиличина

За одмор и авантуру предлажемо да посјетите сеоско домаћинство Зиличина који се налазе у срцу нетакнуте природе, на обронцима горе Романије.

Окружени шумом и ливадама, уз саму ријечицу Ракитница која је толико чиста да се може пити, изграђен је објекат у планинском стилу од дрвета . Унутрашњост соба и ресторана је такође од дрвета са зеленом столаријом која вас враћа у времена када сте боравили у селима код својих бака и дједова.

Сеоско домаћинство Бркић Зиличина располаже са смјештаним капацитетима од 10 кревета, те рестораном који може примити 60 особа у затвореном и око 40 у љетној башти. Гости комплекса могу уживати у одбојци на пијеску, малом фудбалу, јахању коња, као и шетњи кроз шумске предјеле и планинарењу на оближње врхове рутама које су дио зелене стазе Виа Динарике.