GO UP
Image Alt

Теслић

Добродошли у Теслић

Теслић је једна од највећих општина у Републици Српској која се простире на 846 квадратних километара, богатих природним и антропогеним туристичким ресурсима, које одликују разнолика топографија и очувано природно богатство.

 Смјештена у сјеверном дијелу централне Босне, општина Теслић већ дуго времена представља препознатљиву туристичку дестинацију са богатом и разноврсном туристичком понудом. Било да сте љубитељ бањског, вјерског, планинског, ловног или неког другог облика туризма или да сте дошли ради конгреса, семинара, обичног одмора или активног одмора, општина Теслић са својом туристичком понудом представља локацију која ће на обострано задовољство сигурно испунити сва Ваша очекивања.

Теслић је релативно млад град. Поникао је у посљедњим декадама ХIX вијека заједно са првим пројектима индустијализације на овом подручју. За разлику од Теслића, неколико насеља, односно мјесних центара са подручја општине имају средњовјековну традицију и пуно су старији од града Теслића. Сам град је смјештен у питомој долини ријеке Усоре, на магистралном путу Добој-Бања Лука.

Култура

Теслић је познат као мултиетнички град и као такав обилује прелијепим вјерским грађевинама, од којих су неке старе више стотина година. Спомен храм „Пресвете Тројице jедан је од највећих храмова у Републици Српској, рађен по угледу на иконостас задуџбине Карађорђевића у цркви Св. Ђорђа на Опленцу и истиче се јединственим декорацијама у позлати и клесаном камену. Манастир Липље Уз Бању Врућицу једна је од најпознатијих локација на туристичкој мапи општине Теслић. Црква брвнара посвећена Успењу Пресвете Богородице налази се у насељу Врућица и реконструисана је на мјесту некадашње богомоље која датира из 1642. године. Светиште Конџило које се налази у Комушини удаљено је од града Теслића 20 километара у правцу Блатнице. Сваке године на благдан Велике Госпе или „Госпојину“, преко 20.000 посјетилаца из читавог свијета долазе на ово мјесто да би кроз процесију пратили слику Госпе Конџилске за коју се везују многобројна чуда. Крстова Гора је узвишење у насељу Горњи Ружевић у непосредној близини града. На самом врху узвишења постављен је тридесет три метра висок метални крст који симболички представља тридесет три године живота Господа Исуса Христа.

Природа

На подручју општине Теслић налази се неколико пећина од којих већина није довољно истражена због недостатка средстава или неприступачности.Најпознатија је свакако пећина Растуша, затим Растушица, као и пећина у Очаушу и Бијелом Бучју. Пећина РастушаПећина Растуша се налази у селу Растуша на источној страни Хрњиног брда. Удаљена је 17 километара од Теслића, 24 километра од Прњавора те 25 километара од Добоја. Дужина истражених канала је 570 метара, а за туристички обилазак урађено је 450 метара стазе која је освијетљена. Клима пећине не подлијеже утицају спољашње климе, тако да температура унутар пећине износи 13 степени током цијеле године. Пећина Растушица је још једна од пећина у општини Теслић и дио је комплекса пећине Растуше. Међутим за разлику од Растуше, пећина Растушица још увијек није довољно истражена. Очауш пећина се налази на сјеверозападним обронцима планине Очауш, у селу Горњи Очауш, општине Теслић. Истражена дужина пећине је 512 метара, а улаз се налази на висини од 973 метра надморске висине.

Авантура

Подручје општине Теслић укључујући и већи дио Крајине припада пространој цјелини са специфичним геолошким, тектонским, морфолошким и сличним обиљежјима која је позната под именом Перипанонски обод. Цјелокупни простор овог краја чине побрђа, ниске планине и планине средње висине. Планина Борја одмах изнад манастира Липље налази се спортско-рекреациони центар Хајдучке воде. Центар располаже са игралиштем за одбојку, кошарку, рукомет, игралиштем за дјецу, фудбалским теренима, конгресном двораном, трим кабинетом, салом за вјежбање, те ски стазом са жичаром. Вучја планина представља једно од најљепших мјеста за излетнички и ловни туризам, те уз свјеж ваздух и нетакнуту природу доводи до тога да ко једном посјети ову локацију обавезно се поново враћа. Планина Очауш планина Очауш се већим својим дијелом налази на територији општине Теслић и његов највећи врх на овој општини Бисер Главица (уједно и највећи врх општине Теслић) сеже до 1383 метра. У 2015. години су планинари из Планинарског друштва „Адреналин“ из Теслића означили геодетски котни камен на његовом врху и у непосредној близини поставили планинарско сандуче са уписном књигом и печатом врха. Планина Брић планина Брић је још једна од планина које красе општину Теслић. Брић се налази са источне стране Очауша, од ког га раздвајају рјечице Очаушница, Студена и Црквена, док се са његове јужне стране налази Влашић.

Гастро

С обзиром на дугу традицију бављења сточарством на простору општине Теслић природно је да производи од млијека имају мјесто у исхрани домаћег становништва.

Једно од најпознатијих јела које се традиционално спрема у Теслићу је цицвара и блатнички сир.

Производња сира има стратешки значај у општини Теслић, а производ који се добија стандардизацијом и заштитом саставни је дио туристичке понуде наше општине.

Цицвара представља јело које је једноставно спремити, прокуханој води се додаје блатнички сир, путер и по потреби павлака, цијело вријеме спремања цицвара се мијеша, након пуштања масноће процес мијешања траје још десетак минута након чега је јело готово.

Туристичка организација Теслић

Теслић туризам

Хајдучке воде

 Налазе се на обронцима планине Борја, на надморској висини од 810 метара. Удаљени свега 23 км од Теслића и око 60 км од Бањалуке. Божанствен пејзаж, борова шума и планински ваздух чине ово мјесто јединственим у окружењу. Комплекс Хајдучке Воде чине хотел, ресторански дио и wеллнесс & спа центар.

За одмор духа и тијела ту је wеллнесс & спа центар. Оаза мира у срцу борове шуме и средиште ваздушне бање ће вас на најбољи начин рехабилиовати и освјежити.

Гастрономска понуда хотела базира се на традиционалној домаћој кухињи са врхунским специјалитетима. Уживаћете у предивној атмосфери, врхунској кухињи и услузи у пансионском и етно ресторану „Хајдучка ватра“.

Покрај хотела су изграђени травнати фудбалски терени, терен за тенис, игралиште за одбојку, кошарку и рукомет, ски стаза, игралиште за дјецу, као и стаза за шетњу, трчање и вожњу бицикла у боровој шуми укупне дужине 2500 м.

Етно село Усора

 Налази се у малом мјесту Милан поље, 18 км од Бање Врућице. Комплекс етно села се састоји од основног објекта у којем се налази у сутерену ресторан/дискотека са шанком, у приземљу ресторан са кухињом, а на спрату 6 соба. Поред основног објекта у комплексу су изградјени и помоћни објекти печењара, рибњак, базени и отворене љетне баште. Објекат се налази непосредно поред ријеке Велика Усора и магистралног пута Теслић Блатница и на свега пар километара од католичког светишта Конџило. Једини је такав објекат у општини Теслић који се налази на самој ријеци. У близини комплекса се налазе велике површине обрасле шумом, у којима је могуће органозовати шетњу и вожњу бициклима

Етно село Усора располаже са 14 лежајева, који су распоређени у 6 соба уређених у етно стилу, уз занимљиву комбинацију дрвета и камена.

Све собе су опремљене купатилом, телевизором и интернетом, тако да је госту у току боравка у потпуности да уживају у свом одмору.

ЗТЦ Бања Врућица

У непосредној близини града Теслића, на надморској висини од 230 м, складно уклопљена у предивно природно окружење шуме и бујног зеленила, са изворима термоминералних вода јединствених карактеристика које ју чине погодном за лијечење и превенцију разних кардиоваскуларних и физијатријско-реуматолошких обољења налази се ЗТЦ Бања Врућица која представља најпознатији и најпосјећенији туристички локалитет на територији општине Теслић.

Са четири хотела укупног капацитета од 1000 лежаја, велснес центром, конгресним дворанама опремљеним најсавременијом опремом, теренима за тенис, кошарку и фудбал, те уређеним парковима и стазама за шетање у укупној дужини од 7 километара.

Комплекс Бање Врућице простире се на површини од 740.000 м², што га чини највећим туристичким капацитетом у Босни и Херцеговини. Бања Врућица са својим природним амбијентом, широким спектром и високим квалитетом здравствено-туристичких услуга, те стручно и љубазно особље гарантују задовољство за сваког посјетиоца.

Манастир Липље

На 25-ом километру западно од Теслића, у подножју планине Борја у амбијенту нетакнуте  природе, смјештен је средњевјековни манастир Липље који датира из 13. вијека. Уз Бању Врућицу једна је од најпознатијих локација на туристичкој мапи општине Теслић.

У симбиози са природним окружењем, бајковита слика коју овај објекат ствара не оставља ниједног посјетиоца равнодушним. Његов постанак казивања везују за имена Стефана Немање и Светог Саве, док се у његовој архитектури открива рашка школа о чему свједоче декоративни елементи на њеној фасади, а што га чини једним од најљепших сакралних објеката у Босни и Херцеговини. У манастирском конаку посјетиоци могу да преспавају, а како манастир, поред библиотеке посједује и салу затвореног типа са око стотину мјеста, могуће је у њему организовати многе семинаре и различите скупове.

Црква брвнара

Црква брвнара посвећена Успењу Пресвете Богородице налази се у насељу Врућица и реконструисана је на мјесту некадашње богомоље која датира из 1642. године. Реконструкција је обављена на начин да је задржан првобитни изглед, а постављена су и врата стара четири вијека сачувана од прве цркве на којима се налази брава старости 370 година, која и данас функционише. Првобитна црква је саграђена за само једну ноћ јер тадашње турске власти и травнички везир нису дозвољавали да Срби граде велике богомоље, већ само онолике колике се могу направити за један дан.

Пећина Растуша

Пећина Растуша се налази у селу Растуша на источној страни Хрњиног брда. Удаљена је 17 километара од Теслића, 24 километра од Прњавора те 25 километара од Добоја. Дужина истражених канала је 570 метара, а за туристички обилазак урађено је 450 метара стазе која је освијетљена. Клима пећине не подлијеже утицају спољашње климе, тако да температура унутар пећине износи 13 степени током цијеле године.

Унутрашњост пећине је богата пећинским накитом:сталактитима, сталагмитима, саливима, драперијама и бигреним кадама. Посебна атрактивност се налази на зидовима пећине који су покривени шарама познатим под именом „Тигрова кожа“ која настаје у комбинацији калцтних наслага и отопина минерала, ова појава у европи се налази још само у двије пећине у Италији и Француској. Пећина Растуша је археолошки локалитет, а током истраживања пронађени су остаци прачовјека типа Кромањонац и Крапинац, те остаци плеисточеног вука и пећинског медвједа (старост 20.000 година). у пећини су пронађени остаци два праисторијска огњишта, на једном је ватра горјела 150 година, а на другом чак 400 година. током 2008. године у пећини растуша су боравили стручњаци са универзитета Кембриџ из Велике Британије који су током истраживања пронашли остатке пећинског лава и пећинског носорога, што је нешто потпуно ново за простор Републике Српске  али и шире.