GO UP
Image Alt

Угљевик

Добродошли у Угљевик

Угљевик, мјесто добрих људи, добрих домаћина! Општина Угљевик се налази у централном дијелу Републике Српске, на источним падинама планине Мајевице према Семберији. Уколико  вас пут нанесе у ову општину, изненадиће вас садржаји у оквиру понуде вјерског туризма, културно-историјске стазе, излетишта, те богата гастро понуда.

Култура

Средњовјековни надгробни камени споменици (стећци), римска утврђења у селима Тутњевац и Мезграја (Јаблан град), те локалитет на брду Баљак у Богутовом селу, гдје је нађен старогрчки новчић, потврђују да је подручје данашњег Угљевика било настањено у далекој прошлости.

Средњи вијек у овом крају обиљежен је сталном промјеном власти. Смјењивали су се угарски краљеви, српски деспоти и босански владари.

Средњовјековни локалитет у угљевичком крају, утврђени град Теочак у историјским изворима први пут се спомиње око 1432. године, управо у вези са српским деспотом Ђурађем Бранковићем.

Вјерује се да је тада подигнута и црква у Теочаку (касније претворена у џамију и данас постоји – по неким подацима то је најстарија џамија у БиХ), у којој су неко вријеме биле смјештене мошти Св. Јеванђелисте Луке.

Назив Угљевик први пут се у писаним документима помиње у турском попису 1533. године. Име је добио по површинском угљу, чија је организована производња почела тек 1899. године, под владавином Аустроугарске монархије.

Плановима о изградњи термоелектране и проширењем рудника, ради повећања производње угља за потребе производње струје, назирао се и нестанак Старог Угљевика.

Само пет километара даље, у равници близу ријеке Јање, 80-тих година прошлога вијека почела је изградња новог Угљевика, гдје су пресељена комплетна села и засеоци који су се налазили у дјелокругу новог рудника.

На подручју општине веома је значајна понуда вјерског туризма. На тако малом простору налази се велики број вјерских објеката великог значаја и вриједности. Свакако треба истаћи Манастир Тавна који се налази на тромеђи општина Угљевик, Бијељина и Зворник, затим Манастир Светог Александра Невског, Манастир Часног крста у Свом Пољу, Храм посвећен Покрову Пресвете Богородице, Храм Светог Архиђакона Стефана у Мезгарји код Угљевика, Храм Свете Петке Параскеве, Храм Светих Бесребреника Козме и Дамјана, Црква брвнара посвећена Светом Сисоју, Црква Светог пророка Илије у Горњем Забрђу.

Природа

Падине планине Мајевице

У селу Доња Крћина, на источним падинама планине Мајевице, у општини Угљевик, налази се Шупља стијена. Овај локалитет удаљен је око два километра од манастира Тавна. Може му се прићи са пута који повезује села Доња и Горња Крћина. Са пута је потребно пјешачити неколико минута до овог мјеста.

Шупља стијена представља занимљив природни, тачније геоморфолошки облик. То је отвор у стијени, поткапина која подсјећа на пећински улаз. Отвор је дугачак око 20 метара, а његова највиша тачка висока је око три метра.

Поред Шупље стијене протиче ријечица Домана, на којој је сачувано неколико воденица које употпуњују пејзаж локалитета. Овај локалитет често посјећују љубитељи природе, излетници и  планинари.

Борова шума 

Шуме представљају плућа планете. Туристички драгуљ овог поднебља је Борова шума, која се налази недалеко од центра Угљевика.

Ова област је погодна за спортско- рекреативни туризам. На овом подручју постоји велики број означених пјешачких стаза за љубитеље шетње и уживања у природи.

У срцу шуме се налази ловачка кућица Ловачког удружења „Рудар“, који газдују овим подручјем.

Посјетиоци могу да уживају у чистом и здравом ваздуху, опуштању у природи, свјежем ваздуху, миру и тишини. За све оне који имају проблема са дисајним путевима препоручује се шетња кроз борову шуму, јер се крајем маја или крајем августа отварају борове иглице и тада је ваздух најчистији и најкориснији. Борове иглице су богате љековитим етарским уљем, те се могу користити у лијечењу проблема као што су кашаљ, промуклост и бронхитис.

Чари природе можемо видјети кроз сва годишња доба, зато посјетите ову оазу здравља и природних љепота.

Гастро

Поред богате гастрономске понуде која краси све наше крајеве, у Угљевику су посебно поносни на непрегледне воћњаке од чијох плодова настају на далеко познате воћне ракије.

Све ове мирисне капљице могу се пробати на традиционалној манифестацији „Сајам шљиве, воћних ракија и меда“ која има и такмичарски карактер.

Туристичка организација Угљевик

Угљевик туризам

Видиковац изнад Доње Крћине и Горње Трнове

Новакова пећина представља видиковац који се налази изнад  Доње Крћине и Горње Трнове у општини Угљевик, на надморској висини од 386 метара. Видиковац је добио име “Новакова пећина”, јер се на том мјесту, према народном приповједању, скривао хајдук Старина Новак у доба отпора турском царству на овим просторима. У овој пећини је, према народном предању, са својом дружином  он боравио. Недалеко од пећине, према легенди, на стијени су удубљења од копита Шарца, коња Краљевића Марка.