GO UP
Image Alt

Вишеград

Добродошли у Вишеград

Вишеград је град, који има душу. Онај ко једном крочи на вишеградску стазу, осјети чари које овај град нуди. О Вишеграду, ипак, најбоље говоре они који су случајно или намјерно посјетили овај град.

Вишеград, град који лежи на ријеци Дрини и Рзаву, надалеко је постао познат послије 1571. године када је на Дрини изграђен мост на једанаест витких лукова, задужбини турског везира Мехмед паше Соколовића. Мост је градио највећи неимар тог времена Коџа Мимар Синан. Ову величанствену грађевину у роману „На Дрини ћуприја“ описао је Иво Андрић, који је 1961. године и добио Нобелову награду за књижевност.

Култура

Вишеград, град који лежи на ријеци Дрини и Рзаву, надалеко је постао познат послије 1571. године када је на Дрини изграђен мост на једанаест витких лукова, задужбини турског везира Мехмед паше Соколовића. Мост је градио највећи неимар тог времена Коџа Мимар Синан. Ову величанствену грађевину у роману „На Дрини ћуприја“ описао је Иво Андрић, који је 1961. године и добио Нобелову награду за књижевност.

Поред величанственог моста Вишеград има још пуно културног блага. Можемо рећи да је читав град једна ризница блага.

Манстир Добрун (XIV вијек), Хамам Вишеградске бање, предивни Андрић град са својим садржајима, Учионица Иве Андрића,  само су дио фасцинантне културне баштине овог града.

Природа

Љепота природе је још једна од одлика вишеградског краја, ово подручје краси и највиши врх Таре Велики Столац 1673 mnv али и шуме чувене Панчићеве оморике.

Нјевеће природно богатство овог краја је ријека Дрина. Љепота Дрине није само у њеној води већ и у пејзажима који је окружују: дубоки кањони и тјеснаци, непроходне шуме, орлови који круже изнад њених клисура, села разбацана по планинским странама.

Кањон Дрине је други по величини кањон у Европи.

Авантура

Љубитељи активног одмора ће се у вишеградском крају осјећати као у рају. Хајкиzip-line-visegradнг до мистериозне“Писане Стијене“на којој већ вијековима одолијевају бијелом бојом исцртани знакови који личе на пиктограме, пењање на Буткове стијене, кајакинг и вожња супом на Дрини, вожња бициклом уз ријеку Рзав, „лет“ zip-line-ом преко Дрине….само су неке од активности кои ће боравак у Вишеграду учинити незаборавним.

Гастро

Гастрономска карта овога краја прожета је богатством ријека Дрине и Рзава, разноликошћу обронака Таре, утицаја отоманске империје, старих српских специјалитета и вриједних домаћина. Љетна башта хотела Вишеград дефинитивно је мјесто гдје ћете сјести и попити кафу уз поглед на Вишеградску ћуприју, али у том ресторану вас чекају и специјалитети домаће И интернационалне кухиње али свакако пробајте вишеградску чорбу И чувену питу од хељдиног брашна……У ресторану Вишеградске бање код старог хамама свакако наручите неку од пита печених под сачем од црног пшеничног брашна, ресторан Аника је надалеко позната по специјалитетима од дринске рибе, ресторан Златна моруна у Андрићграду нуди специјалитете националне И интернационалне кухиње, а ресторан Круна је ресторан за све гурмане чувен по специјалитету куће ролованој телетини под сачем И домаћим уштипцима с кајмаком. У еко кампу Стари Брод налази се ресторан капацитета 50 мјеста. Положај ресторана пружа очаравајући поглед на Дрину, а нуди се јагњетина и телетина испод сача, дринска риба, роштиљ, домаћи хљеб, све врсте домаћих пита, и још много тога припремљеног по традиционалној рецептури са много труда и љубави. Ово поднебље можете осјетити и кроз традиционална пића, као што су шљивовица, крушка и ракија од јабука, направљене од домаћих сорти воћа.

Туристичка организација Вишеград

Вишеград туризам

Вишеградска ћуприја

Мост је један од најзначајнијих националних споменика Босне и Херцеговине, налази се на UNESCO  листи свјетске културне баштине, представља ремек дијело тадашњег градитељства. Поред његове естетске и архитектонске вриједности, можда још већу вриједност и свјетску славу је стекао кроз роман “На Дрини ћуприја” нашег јединог нобеловца Иве Андрића. За све љубитеље Андрићевог дјела јединствен је доживљај посматрати Дрину са ћуприје или читати његове романе на самој ћуприји.

Андрићград

“Град у граду” настао као идеја проф. Кустурице о каменом средњовјековном граду инспирисаног дјелима и ликовима нобеловца Иве Андрића. То је уствари визија како је Вишеград могао изгледати да га нису заобишли ренесанса и остали историјски периоди. Прошетајте Андрићградом, посјетите галерију “Лубарда” у Андрићевом институте, погледајте неке од филмских хитова у биоскопу “Доли Бел”, посјетите сувенирницу и галерију са дјелима домаћих аутора и након тога се почаститие неком слатком делицијом у посластичарници “Сецесија” или ако сте више за кафу или пиво тада вам је на располагању кафе бар “Гоyа” или пивница “Код Швејка”.

Спомен-комплекс Стари Брод

У мјесту Стари Брод у Вишеграду подигнут је спомен-комплекс у знак сјећања на стравични злочин из II свјетског рата који се десио у прољеће 1942, када је на овом мјесту убијено преко 6.000 Срба. У усташкој офанзиви, којом је командовао пуковник Јуре Францетић, српски цивили са подручја Сарајева, Пала, Олова, Сокоца, Кладња, Хан Пијеска, Рогатице и Вишеграда бјежали су према Србији. Због блокаде моста у Вишеграду од стране Италијана није био могућ прелаз преко вишеградске ћуприје, те су се колоне избјеглог народа кретале према селима Милошевићи и Стари Брод, како би ту скелом прешли у Србију. На том неприступачном терену сачекале су их усташе и на најбруталнији начин убијали, мучили, силовали жене и бацали у Дрину. О овом злочину се ћутало више од пола вијека. Тек 2008. године у Старом Броду је постављено спомен-обиљежје страдалима, 2014. освјештана је спомен-капела, а 2019. изграђен је и освјештан спомен-музеј.

У Спомен-музеју Стари Брод постављено је 27 скулптура са 39 ликова, које симболизују збијег и улазак српских мајки са дјецом у наручју у набујалу ријеку Дрину. Идејно рјешење музеја урадио је архитекта Новица Мотика из Зворника, а донатори изградње музеја били су Миодраг Давидовић Дака и Спасоје Албијанић. У унутрашњости музеја налазе се малобројне сачуване фотографије злочина из 1942, као и списак с именима страдалих. Један од специфичних детаља музеја је и стаклена конзола направљена изнад Дрине, дужине шест корака, која симболички представља пут страдања, сваки корак над водом представља хиљаду страдалих.
До сада једини начин доласка из Вишеграда до Спомен-комплекса Стари Брод био је неким од вишеградских туристичких бродића, или туристичким глисером, а крајем 2020. године пробијен је нови пут до Старог Брода лијевом обалом ријеке Дрине.

Вишеградска бања са хамамом

Налази се 5 км сјеверно од Вишеграда, смјештена је у густој боровој шуми. Термална вода је температуре 34⁰Ц и основна љековита својства потичу од њене радиоактивнисти који је терапијски оптималан. Хамам у близини бањског хотела је настао за вријеме градње ћуприје на Дрини када се случајно, копањем камена открио нови извор термо-минералне воде који је имао исцјелитељска својства. Хамам је и данас у употреби, а изнајмљује се на сат. Резервације термина у хамаму се могу извршити у хотелу „Вилина влас“.

Манастир Добрун

У изворима познат као Крушево, налази се у живописном планинском крају на путу Вишеград –Ужице , 12 км од Вишеграда у клисури ријеке Рзав. Посвећен је Успењу Пресвете Богородице а подигнут 1343. год.и од тада више пута рушен И реконструисан. У склопу манастирског комплекса налази се Музеј Првог српског устанка, Галерија, као и Музеј Митрополије дабробосанске.

Вожња са “Воденим ћиром”

Добио је назив по популарном возу „Ћира“ који је саобраћао на некадашњој ускотрачној прузи Увац – Рудо – Сарајево, плови у најљепшој природној оази Европе, у 50 километарској воденој маршути између Рудог, Вишеграда и Горажда.