Добродошли у Власеницу
Власеница, угнијездила се на обронцима Јавор планине, на надморској висини од 680 метара, у окружењу четинарских и листопадних шума чува многе приче из српске историје, али и природне љепоте које су мамац за планинаре.
Власеница спада и међу најстарија насеља у Републици Српској, БиХ јер се под именом Бирач јавља још у XIII вијеку. Општина Власеница смјештена је на подручју средњег Подриња, у мјесту гдје почињу први успони ка обронцима Јавор планине и даље ка Романији. Докази њене ране насељености су некрополе стећака, остаци утврда и храмова те старих средњовјековних градова као што су Веледин, Комић град-Јеринин град, Перин град уз кањоне ријека Дрињаче и Лукавице, а приступачни посјетиоцима уређеним планинарским стазама.
Карактеристично обиљежје овог краја су високе и густе шуме, које с осталим љепотама и богатствима дају посебну драж Власеници, а претпоставља се да је садашње име град добио по трави власуљи, распрострањеној у околини.
Култура
Културни живот Власенице базиран је на раду „Народне библиотеке“, Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ и Књижевног клуба „Бирач“. У овом граду налази се Студијски програм за шумарство Пољопривредног факултета Универзитета у Источном Сарајеву.
Манастир Светих апостола Петра и Павла се налази на доминантном мјесту у Власеници. Подигнут је 1889. године.
Споменик `Ружина вода` на којем је изграђена спомен-чесма од ружичастог кречњака, у изузетном је природном амбијенту. Чесма је изграђена као спомен на битку која се одиграла 23. септембра 1914, као и 15. јуна 1942. године.
Недалеко од спомен-чесме, налази се гробница са 153 погинула војника српске војске из Шумадијске дивизије, који су погинули у поменутој бици 1914. године и неутврђени број бораца погинулих у Другом свјетском рату”
На око 10 км југозападно од данашњег градског језгра Власенице, надомак села Грабовица, Ђурићи и Мишари, налазе се остаци посебно занимљивог средњовјековног града Веледина. По легенди, град су основали и насељавали Мађари, све док приликом турских освајања ових крајева није пао под њихову власт.
Природа
Кад пролазите магистралним путем кроз територију општине Власеница, имате прилику да уживате у недирнутој природи планине Јавор, живописним видицима одакле се пружа поглед километрима далеко, што уз ефекат ваздушне бање и велике количине озона у ваздуху, по којима је овај крај чувен још из периода Аустроугарске монархије па и раније, пружа риједак доживљај.
Посебно богатство овог краја су високе и густе шуме, које су изузетно вриједне и по саставу и по врсти дрвећа. Поред стогодишњих букава, јела, јавора, борова и смреке, овдје се могу наћи и примјерци ријетке и чувене Панчићеве оморике.
Авантура
Планинарски „Поход у Пјеновац“ је најпрепознатљивија манифестација у Власеници, али и најмасовнија. Организује је Планинарско-еколошко друштво „Ацер“.
Ово удружење маркирало је око 250 километара планинарских стаза које повезују врхове Јавора, кањоне Лукавице и Дрињаче, водопаде Врело и Скакавац, тврђаве Веледин, Комић град, Перин град, манастире Ловницу, Папраћу, Пјеновац, црквицу на Рудиштима, Ружину воду, Студени Јадар.
Гастрономија
У овом брдско-планинском градићу туристи данас могу наћи богату угоститељску понуду и смјештај. Мноштво ресторана, кафића, два ноћна клуба, ресторане брзе хране, пекаре, хотел „Панораму“, „Хотел М“ и бројни приватни смјештај.
Туристичка организација Власеница
Планина Јавор
Кад пролазите магистралним путем кроз територију општине Власеница, имате прилику да уживате у недирнутој природи планине Јавор, живописним видицима одакле се пружа поглед километрима далеко, што уз ефекат ваздушне бање и велике количине озона у ваздуху, по којима је овај крај чувен још из периода Аустроугарске монархије па и раније, пружа риједак доживљај. Планина Јавор представља прави рај за планинарење и хикинг.
СРЦ Игришта
За све љубитеље скијања препоручујемо ски центар Игришта који се налазина планини Јавор и носи назив по истоименом највишем врху ове планине (1406 метара надморске висине). Ски центар се налази на самом магистралном путу од Зворника преме Сарајеву, између Власенице и Хан Пјеска. Изграђен је у вријеме Олимпијаде у Сарајеву као помоћни центар. Располаже са око 6 км уређених стаза и „Јаворовом пољаном“ – локацијом која је прилагођена за почетнике и најмлађе. Ски центар је тренутно у фази реновирања.