Добродошли у Зворник
Зворник је град бурне прошлости и један од најстаријих на овим просторима. Био је и остао раскрсница путева. Први пут се помиње у историји први 1410. године, под именом Звоник. Налази се на самој граници са Србијом са којом га дијели ријека Дрина, а спаја стари жељезни мост изграђен 1929.године на иницијативу краља Александра Карађорђевића. Са друге стране Дрине у Србији се налази његов далеко млађи имењак Мали Зворник. Велики број археолошких налазишта и проналазака свједочи о дугогодишњој насељености овог простора, посебно се истичу римска налазишта, некрополе стећака, средњовјековне тврђаве, цркве, манастири…
Најљепши поглед на Зворник и Дрину се пружа са тврђаве која се налази на узвишењу изнад града Зворника. Тврђава Ђурђев град датира са краја 13. или почетка 14. вијека.
Култура
Посебно обиљежје Зворнику даје јединствено утврђење – Доњи, Средњи и Горњи град, највеће и најособеније утврђење у Босни и Херцеговини. Зворничка тврђава – Ђурђев град, као један од највриједнијих објеката ове врсте у земљи проглашен је Националним спомеником Босне и Херцеговине. Претпоставља се да је тврђава подигнута крајем 13. или почетком 14. вијека. Тврђаву је у 15. вијеку заузео деспот Ђурађ Бранковић по коме и носи име. По легенди тврђаву је саградила његова жена Проклета Јерина одакле носи и назив Јеринин града, тврђаву су касније проширили Турци, а надограђивали Аустроугари тако да данас тврђава представља свједочанство различитих историјских периода. Градска капија је један од препознатљивих симбола града И један од дијелова Доњег града.. У непосредној близини тврђаве налази се Црква Св. Петке Трнове, која је грађена по узору на Његошеву капелу са Ловћена. Зграда Касина је архитектонски вриједан објекат из Аустро-Угарског периода изграђен почетком XX вијека за потребе аустријске војске.
Зграда Касине датира из 1910. године и некада је имала функцију официрског дома. Зграда је урађена у стилу сецесије И некадаје била мјесто окупљања младих и мјесто одржавања културних збивања. Данас је ова зграда са жутом фасадом препознатљив симбол града и у њој су смјештене важне установе културе – Библиотека и Музејска збирка.
Природа
Зворник је смјештен на једној од наших најљепших ријека, Дрини, која протичући поред града добија специфичну модрозелену боју због чега су је раније чак звали и Зеленика. Зворник је карактеристичан и по Буринкама или Зворникушама, односно зворничким лађама које су превозиле људе и робу. Ријека Дрина са својом хладном, бистром, провидном и зеленкастом водом, погодна је за одмор и разне спортове на води, рафтинг, сплаварење или спортски риболов, ова ријека је изузетно богата рибом (пастрмка, сом, штука, младица, мрена…) и пружа прави угођај свим риболовцима. Поред Дрине постоји уређена шеталишна зона, уређена градска плажа и терени за одбојку на пијеску и фудбал на пијеску.У Зворнику ради Кајак кану рафтинг клуб “Дрина” Зворник – Дивич преко којег се могу организовати туре кајака И кануа на Зворничком језеру.
Зворничко језеро се пружа 25 км узводно од 45 високе бране код Зворника и Малог Зворника. Зворничко језеро лежи на 140 м надморске висине. У приобаљу Зворничког језера налазе се мале плаже, велики број викенд кућа и неколико угоститељских објеката, а вожња кајака, кануа и народних чамаца уз риболов, купање и одмор само су неке од активности којима се туристи могу бавити на овом језеру. На језеру се одржава Државно првенство у кајаку и кануу на мирним водама.
На само 24км од Зворник налази се Витинички Кисељак гдје, дуж тока мале ријеке Јасеница извире девет извора по квалитету, капацитету, љековитости и укусу различитих минералних вода, по много чему јединствених у Европи. Воде су откривене крајем 18. и почетком 19. вијека.
Још једна ријека са кристално чистом водом протиче кроз овај град, ријека Дрињача. Она је лијева притока Дрине и извире испод планине Коњух, дуга је 77 км, а главне притоке су јој Јадар и Тишћа. Амбијентални склоп водотока употпуњују шумовите падине, заједно са скупинама долинских извора, од којих је један термални тзв “Бањица” недалеко од села Глоди.У плодној котлини ријеке Дрињаче, 15 км од Зворника налазе се четири извора термалне воде.Температура воде у најхладнијем од њих не спушта се испод 20 C, а у најтоплијем испод 25C.
Авантура
Зворничко језеро пружа бројне могућности за спортове на води. Посјетиоци током боравка на језеру могу возити кајак, кану, моторне и народне чамце, глисер или се опробати у скијању на води.
Подручје Зворника обилује природом и теренима погодним за бављење планинарством, брдским бициклизмом али и подручјима интересантним за параглајдинг летове.
Двије планине најатрактивније за планинарење и одмор су Гркиња (746 мнв) и Удрч. Удрч је са 1.042 мнв уједно и највиша кота на територији Зворника. Иако стазе на овом подручју нису у потпуности уређене и маркиране, планинарити је ипак могуће уз помоћ стручних људи из планинарских друштава која дјелују на подручју Зворника.
Упознајте Зворник шетајући градским улицама, спортско-рекреативном стазом поред ријеке Дрине, прођите стазама легенди „Јерининим путем камена”, „Јеринином стазом страсти” и осјетите дух различитог времена. Не пропустите прилику да са тврђаве на брду изнад Зворника уживате у величанственом погледу на град, фотографијом забиљежите јединствен тренутак, а на излетишту Каплан уживате у одмору и мирису природе.
Ријеке и језеро на подручју Зворника одликују се изузетно разноврсним рибљим фондом, гдје је настањен шкобаљ, деверика, буцов, мрена, сом, штука, шаран, пастрмка, амур, а у дијелу Дрињаче и младица. Удружење, односо рибочуварска служба изузетно води рачуна о очувању рибљег фонда, а порибљавање се обавља сваке године.
Гастро
Уколико посјетите Зворник, предлажемо да посјетите ресторан породице Шоја који се у насељу Дрињача.
Ресторан Шоја одликује дугогодишња традиција, врхунски квалитет услуга, квалитетна храна, велики избор вина, алкохолних и безалкохолних пића, етнокутак, љубазно особље чине препознатљивим надалеко чувени зворнички ресторан „Шоја“. Специјалитети традиционалне домаће кухиње, припремљени са много пажње и жељом да се у сваком залогају осјети аутентичност јела која су наизгед једноставна, али хране душу, барем онолико колико хране тијело – почев од домаћег кајмака, уштипака, сувог меса, преко пасуља, све до специјалитета од меса. Телетина испод сача са кромпиром, јела са роштиља, свјежа риба и чувени ћевапи, само су нека од јела која можете пронаћи на пажљиво одабраном менију.
Ресторан Авала у самом центру града такођер нуди велики избор домаћих традиционалних јела овога краја са погледом на ријеку Дрину и стари мост, а у ресторану Славија свакако наручите њихов гурмански доручак који ће вам дати енергију за цјелодневни обилазак Зворника.
Поред предложених ресторана, град Зворник нуди И велики избор како домаћих тако И интернационалних јела у великом броју ресторана, сластица и јела са роштиља, специјалитет је свакако дринска риба.
Туристичка организација Зворник
Зворничко језеро
Зворничко јрзеро се пружа 25 км узводно од бране код Зворника и Малог Зворника. Језеро има идеалне услове за развој наутичког туризма. У приобаљу Зворничког језера налазе се мале плаже, велики број викенд кућа и неколико угоститељских објеката, а вожња кајака, кануа и народних чамаца уз риболов, купање и одмор само су неке од активности којима се туристи могу бавити на овом језеру. На језеру се одржава Државно првенство у кајаку и кануу на мирним водама. На самој локацији налазе се и бројни смјештајни те угоститељски објекти.
Витинички кисељак
Витинички Кисељак је мало и гостољубиво насељено мјесто, на само 24 километра од града Зворника. Одликује се еколошки очуваном околином, док у централном дијелу насеља, дуж тока мале ријеке Јасеница извире девет по квалитету, капацитету, љековитости и укусу различитих минералних вода, по много чему јединствених у Европи. Воде су откривене крајем 18. и почетком 19. вијека. На хиљаде је људи који већ више од стотину година користе благодарност ових вода, стварајући своје искуство, како у погледу обољења, тако и у начину лијечења не скривајући своју врло повољну оцјену успјеха. У Кисељаку су добри домаћини, вриједни људи широког срца, спремни да угосте сваког посјетиоца.
Ђурђев Град – Зворничка тврђава
Ђурђев град, као један од највриједнијих објеката ове врсте у земљи проглашен је Националним спомеником Босне и Херцеговине. Претпоставља се да је тврђава подигнута крајем 13. или почетком 14. вијека. Град чине три међусобно повезана дијела: Доњи (поред пута Зворник-Сарајево, са препознатљивом градском капијом, Средњи (најстарији дио, са Великом кулом високом 20 метара у средишњем дијелу утврђења) и Горњи град (на уздигнутом брду изнад Зворника, на око 400 м надморске висине). У непосредној близини тврђаве налази се Црква Св. Петке Трнове, која је грађена по узору на Његошеву капелу са Ловћена. До тврђаве је могуће доћи пјешачком стазом дугом 1.700 метара која води из центра града преко насеља Баир и 7 км дугим асфалтним путем преко насеља Српска Варош, која је погодна за моторни саобраћај. Посебну повољност представља што се цијели комплекс Горњег града налази на атрактивном локалитету са којег се пружа прелијеп поглед на Зворник, Зворничко језеро и ријеку Дрину (видиковци), а као што је поменуто до Горњег града се долази стазама које су добиле име по занимљивим и мистичним легендама што додатно појачава доживљај који туристи могу имати приликом посјете овог локалитета.
Стећци
На подручју општине Зворник евидентирано је укупно 56 некропола са око 850 стећака распоређених на различитим локацијама широм општине Зворник (Козјак, Скочић…). Посебна вриједност је у томе што је управо на подручју општине Зворник, у долини ријечице Хоче настао посебан стил украшавања стећака. Наиме, за ову школу клесања карактеристичан је стуб у облику средњевјековног мача, а рељеф је са лозом у облику волуте са гроздовима.
Средњевјековни град Кушлат
Кушлат је средњовјековни град, настао у 13. вијеку. Овај културно-историјски споменик се налази на ушћу Јадра у Дрињачу, 15 километара јужно од Зворника, на једној окомитој стијени.Као значајан споменик материјалне културе сведочи нам о једном прохујалом времену у коме је љепотом свог изгледа, те снагом и чврстином бедема, симболизовао моћ и углед својих господара. Путописац Евлија Челебија је записао: „То је округао камени град на обали ријеке Јадар, на једној литици која се диже до неба… Човјек се не усуђује да погледа доле у удолину, гдје ријека текући хучи као грмљавина“. Према његовим наводима у Кушлату је постојала житница, оружница, пет топова, те заповједник (дизидар) на 28 војника посаде. Варош је имала 120 кућа са баштама, пут којим се до града стиже уклесан је у камену, ширине два корака, а има 500 камених степеница и камену ограду са обе стране. Стјена на којој је подигнут град је нагнута и шиљаста као јаје.
Иво Андрић је забиљежио: „Какав сте ви Босанац кад не знате за Кушлат. То вам је на оном дијелу старог пута који од Зворника води према средишњој Босни, а познат је и по томе што је ту саграђена прва ђжамија у Босни.“ Град је напуштен нешто пре 1833. године.